Filmy
Zabójcze ciało

Ocena ogólna:  Wyraźnie zły (-2)

Tytuł oryginalny
Jennifer's Body
Data premiery (świat)
10 września 2009
Data premiery (Polska)
30 października 2009
Rok produkcji
2009
Gatunek
Horror/Komedia
Czas trwania
107 minut
Reżyseria
Karyn Kusama
Scenariusz
Diablo Cody
Obsada
Megan Fox, Amanda Seyfried, Johnny Simmons, Adam Brody, Sal Cortez, Ryan Levine, Juan Riedinger
Kraj
USA
BrakNiewieleUmiarkowanieDużoBardzo dużo
Nieprzyzwoity język
Przemoc / Groza
Seks
Nagość / Nieskromność
Wątki antychrześcijańskie
Fałszywe doktryny

Jennifer i Needy to licealistki z małego miasteczka, które przyjaźnią się od lat. Dziewczyny mocno różnią się od siebie – Jennifer to popularna cheerleaderka i szkolna „królowa”, Needy zaś to niepozorna okularnica, uchodząca trochę za dziwadło (nietypowe wcielenie pięknej zazwyczaj Amandy Seyfried). Needy jest nieco zdominowana przez swoją bardziej żywiołową i „niegrzeczną” przyjaciółkę. Pewnego dnia Jennifer zabiera przyjaciółkę do lokalnego baru z  aspiracjami klubu muzycznego, gdzie zagrać ma początkująca kapela z „prawdziwego miasta”. Zamiast szampańskiej zabawy dochodzi tu jednak do tragedii, gdy nagle wybucha pożar. Budynek bowiem niespodziewanie staje w płonieniach stając się ognistą pułapką dla wielu osób. Jennifer i Needy udaje się jednak uciec. Zszokowane dziewczyny zostają zaproszone do furgonetki zespołu, który był gwiazdą feralnego wieczoru. Needy odmawia, jednak Jennifer wsiada na zaproszenie wokalisty, z którym wcześniej flirtowała. Po kilku mrocznych godzinach spędzonych z zespołem Jennifer wraca odmieniona i śmiertelnie niebezpieczna, co zdaje się zauważać tylko jej przyjaciółka …

Omówienie filmu zacznijmy od jego nielicznych pozytywów. Pierwszy z nich to fakt, że czarnymi charakterami są tu przede wszystkim osoby praktykujące satanizm oraz demon, który bierze w posiadanie ciało dziewczyny. Zaletą filmu jest też pokazanie, że szatan wprawdzie może oferować różne korzyści swoim sługom (takie jak sława czy pieniądze), ale ma to zawsze wielką cenę. W filmie tym ów nieprzyjaciel Boga pokazuje swoje oblicze bezwzględnego lichwiarza – dług u niego równa się bankructwu. Za pewną zaletę filmu można też uznać to, że może on zniechęcać nastolatki do podejmowania (pozamałżeńskiego oczywiście) współżycia, gdyż to spotyka się tu zwykle ze straszną karą.

Wady filmu są oczywiście liczniejsze i na tyle poważne, że niwelują ewentualne korzyści z jego oglądania. Po pierwsze, jak to zwykle bywa w horrorach, widać tu wyraźne nastawienie twórców na ekscytowanie widza siłami ciemności, co może prowadzić do fascynacji złem. Po drugie, film pełen jest nieprzyzwoitych rozmów i epatowania erotyzmem nastolatków. Poza lubieżnością słowną i nieskromnymi ubiorami mamy tu też dość czytelnie pokazane czynności seksualne w wykonaniu nastoletnich bohaterów filmu, takie jak scenę „pierwszego razu” jednej z dziewcząt, a nawet namiętne lesbijskie pocałunki pomiędzy Jennifer i Needy. Główną jednak wadą filmu jest to, że jako najlepszy sposób radzenia sobie ze złem pokazane jest tu szukanie pomocy w literaturze okultystycznej. Chrześcijaństwo jest tu natomiast (a nawet sam Pan Jezus, który jest w rzeczywistości jedynym prawdziwym ratunkiem dla człowieka) ukazane jako słabe i niezdolne do walki ze Złem.

Całości dopełnia finał, w którym zamiast happy endu mamy przemianę jednej z bohaterek na gorsze – ze spokojnej dziewczyny w krwawą mścicielkę, która na dodatek dzięki pokonaniu demona zyskuje część jego mocy.

Marzena Salwowska

filmweb.pl

filmweb.pl

Ps.  Spodobała Ci się ta recenzja? Przekaż nam choćby symboliczną darowiznę w wysokości 2 złotych. To mniej, niż kosztuje najtańszy z tygodników opinii, a nasze teksty możesz czytać bez żadnych limitów i ograniczeń.

Numer konta:

22 1140 2004 0000 3402 4023 1523, Mirosław Salwowski

30 maja 2015 19:00