Filmy
Za linią wroga

Ocena ogólna:  Dobry ale z poważnymi zastrzeżeniami (+2)

Tytuł oryginalny
Behind Enemy Lines
Data premiery (świat)
17 listopada 2001
Data premiery (Polska)
25 stycznia 2002
Rok produkcji
2001
Gatunek
Sensacyjny/Wojenny
Czas trwania
106 minut
Reżyseria
John Moore
Scenariusz
Jim Thomas, David Veloz, Zak Penn, John Thomas
Obsada
Owen Wilson, Gene Hackman, Gabriel Macht
Kraj
USA
BrakNiewieleUmiarkowanieDużoBardzo dużo
Nieprzyzwoity język
Przemoc / Groza
Seks
Nagość / Nieskromność
Wątki antychrześcijańskie
Fałszywe doktryny

Film ten został nakręcony na podstawie autentycznych wydarzeń. Jego akcja dzieje się w czasie wojny domowej na Bałkanach, która rozegrała się w latach 90-tych XX wieku. W owej produkcji widzimy jak przez serbską armię zostaje zestrzelony jeden z samolotów USA. Wydarzenie to następuje po tym, jak załoga owej maszyny sfotografowała dokonywane przez serbskich żołnierzy masowe rozstrzeliwania ludności cywilnej. Jednemu z lotników pomimo zestrzelenia jego samolotu udaje się uciec Serbom wraz z wcześniej utrwalonymi dowodami zbrodni wojennych. Serbscy żołnierze próbują go wytropić i złapać, zaś przełożony lotnika, admirał Reigart podejmuje działania mające na celu jego ocalenie.

Film ów można ocenić jako cenny, dobry i wartościowy, gdyż pokazuje gotowość poświęcenia swego życia na rzecz prawdy i sprawiedliwości. W ten sposób na przykładzie zestrzelonego amerykańskiego lotnika pokazany zostaje widzom tradycyjny etos żołnierski. Poza tym, nie ma tu obsceniczności, nieskromności i bezwstydu, a jedynym poważniejszym zastrzeżeniem, jakie można doń mieć to zbyt duża ilość wulgarnej mowy.

Mirosław Salwowski

66-24 Burnett (OWEN WILSON) charges into action against a relentless and deadly tracker. Photo: Jurgen Vollmer © Copyright 2001 Twentieth Century Fox Not for sale or duplication

19 lutego 2017 12:52