Filmy
Wyrolowani

Ocena ogólna:  Wyraźnie zły (-2)

Tytuł oryginalny
Role Models
Data premiery (świat)
22 października 2008
Rok produkcji
2008
Gatunek
Komedia
Czas trwania
99 minut
Reżyseria
David Wain
Scenariusz
Paul Rudd, David Wain, Ken Marino, Timothy Dowling
Kraj
USA/Niemcy
BrakNiewieleUmiarkowanieDużoBardzo dużo
Nieprzyzwoity język
Przemoc / Groza
Seks
Nagość / Nieskromność
Wątki antychrześcijańskie
Fałszywe doktryny

Wheeler i Danny to pracujący wspólnie koledzy, których zajęcie polega na objeżdżaniu szkół i reklamowaniu uczniom jednego z napojów energetyzujących.  Pewnego dnia, swym firmowym samochodem powodują oni wypadek (potrącają pomnik), za co sąd daje im do wyboru 30 dni więzienia albo pracę w charakterze wolontariusza dla jednej z organizacji zajmujących się trudnymi i nieprzystosowanymi dziećmi.  Początkowo, Wheeler i Danny sądzą, iż ta druga opcja będzie lepsza niż odsiadka w stanowym więzieniu, lecz z biegiem czasu przekonują się, że praca z dziećmi potrafi być nie lada wyzwaniem.

Ten film mógłby być dobrą opowieścią o pomaganiu innym, przełamywaniu własnych słabości, wychodzeniu z uzależnień. O wszystkich tych rzeczach jest tu bowiem mowa. Mamy wszak motyw pracy z dziećmi, która początkowo dla Wheelera i Danny’ego jest przykrym obowiązkiem, a później angażują się w nią całym sercem. Z kolei, prowadząca ośrodek dla dzieci Jean to była narkomanka i alkoholiczka, która znalazła cel życia w pomaganiu innym. Niestety te dobre rzeczy zostały w tym filmie głęboko unurzane w wielkiej stercie kloacznego, obscenicznego humoru (żarty z rysunkami gigantycznych penisów w tle to tylko jeden z wielu tego przejawów), a jakby tego było mało towarzyszą temu wątki mające charakter wręcz ideowego poparcia dla niektórych z nieprawości. I tak np. Danny zachęca swego podopiecznego, by był nieposłuszny swym rodzicom w sprawie, w której ci, nie nakłaniają go do łamania Bożych przykazań (a więc wówczas należy być posłusznym).  Rozwiązłość seksualna nie ma zaś tu „tylko” wsparcia w postaci niewybrednych, wulgarnych żartów, ale w końcówce filmu widzimy jak Wheeler, Danny i dwójka ich podopiecznych przebiera się w stroje członków heavy-metalowej grupy KISS, której jednym z ważnych znaków rozpoznawczych było obnoszenie się ze swym umiłowaniem nierządu oraz cudzołóstwa (Gene Simmons, frontman tej grupy chwalił się nawet, że uprawiał seks z prawie 5 tysiącami kobiet). Poza tym, jednym z elementów „happy endu” w tym filmie jest scena, gdy Danny odnawia związek ze swą dziewczyną i deklaruje jej, że „nie muszą się nawet pobierać” (przez co mamy sugestię, iż małżeństwo nie jest moralnie koniecznym warunkiem zaistnienia seksualnej więzi).

Wyrolowani2

Tak też, choć owszem w filmie pt. „Wyrolowani” jest dobro, to jednak jest też tam bardzo wiele zła – zła, które ma nas bawić, ekscytować, a prawdopodobnie też do siebie na gruncie nie tylko emocjonalnym i zmysłowym, ale także ideowym i światopoglądowym – przekonywać.

26 czerwca 2019 18:16