Filmy
Wybór Sary

Ocena ogólna:  Bardzo dobry (+4)

Tytuł oryginalny
Sarah's Choice
Rok produkcji
2009
Gatunek
Dramat
Czas trwania
85 minut
Reżyseria
Chad Kapper
Scenariusz
Sean Paul Murphy, Timothy Ratajczak
Obsada
Rebecca St. James, Julian Bailey, Andrea Logan White, Brad Stine, Dick Van Patten, Charlene Tilton, Staci Keanan, Logan White
Kraj
USA
BrakNiewieleUmiarkowanieDużoBardzo dużo
Nieprzyzwoity język
Przemoc / Groza
Seks
Nagość / Nieskromność
Wątki antychrześcijańskie
Fałszywe doktryny

Film ten porusza problem nieplanowanej ciąży i aborcji.  Sara Collins (główna bohaterka) to młoda kobieta pnąca się po szczeblach zawodowej kariery.  Była ona wychowywana w chrześcijańskim domu, lecz po śmierci swego taty postanowiła żyć z dala od Boga i Jego zasad. W pewnym momencie taka postawa Sary owocuje tym, iż zachodzi w nieplanowaną ciążę ze swym chłopakiem.  Znajomi z pracy, nie przyjmują tej wieści z radością, ale starają się ją przekonać do aborcji, sugerując, iż urodzenie dziecka utrudni jej kontynuowanie zawodowej kariery. Przed Sarą staje zatem wybór – życie dziecka albo kariera. Tymczasem, w jej snach pojawiają się sceny tego, jak może potoczyć się jej życie, jeśli zdecyduje się urodzić swe dziecko.

NIEPRZYZWOITY JĘZYK

Nie ma tu wulgarnych bądź nieprzyzwoitych słów.

PRZEMOC

Brak scen przemocy.

SEKS

Brak scen w wyraźny bądź dorozumiany sposób pokazujących seks bądź inne czynności o charakterze wyraźnie erotycznym (np. zmysłowych pocałunków, bezwstydnych gestów). Także dialogi tu zawarte pozbawione są sprośnych bądź obscenicznych aluzji.

NAGOŚĆ/NIESKROMNOŚĆ

Brak scen pokazujących częściową bądź całkowitą nagość. Stroje niektórych aktorek grających w filmie pozostawiają dość dużo do życzenia, jeśli chodzi o szacunek dla cnoty skromności i wstydliwości, jednak  nie są one w tym filmie specjalnie eksponowane.

 

STOSUNEK DO CHRZEŚCIJAŃSTWA I NIEKTÓRYCH Z WARTOŚCI MORALNYCH

Pełno jest tu afirmatywnych odniesień do Pana Boga, modlitwy, Słowa Bożego oraz praktykowania chrześcijańskich cnót. Rzecz jasna, ze względu na temat filmu, w szczególny sposób został tu wyeksponowany wątek „Pro Life”.  Spora część z pro-aborcyjnych sloganów zostaje w omawianej produkcji poddana zdecydowanej i jednoznacznej krytyce.  „Wybór Sary” pokazuje też, iż niewiasty, które zabiły swe nienarodzone dzieci mogą zyskać u Boga przebaczenie tej nieprawości. Można również powiedzieć, że w pośredni sposób film ów wskazuje na zło przedmałżeńskiego seksu (cały problem rozpoczął się wszak od tego zachowania) i wywyższa tradycyjne małżeństwo (na końcu Sara wraz ze swym chłopakiem planują się pobrać).

PODSUMOWANIE

„Wybór Sary” to poruszający, wyraźnie pro-chrześcijański film z jednoznacznym przesłaniem o złu aborcji i konieczności szacunku dla życia nienarodzonych dzieci.

W Polsce obraz ten jest czasami emitowany przez TV Trwam, w Internecie można go zaś obejrzeć np. w tym miejscu:

http://chomikuj.pl/pszczolka3/zachomikowane/do+przejrzenia/WYB*c3*93R+SARY,2101574036.avi%28video%29

 

 

11 października 2013 20:11