Filmy
Wskrzeszenie mistrza

Ocena ogólna:  Dobry ale z poważnymi zastrzeżeniami (+2)

Tytuł oryginalny
Resurrecting the Champ
Data premiery (świat)
20 stycznia 2007
Rok produkcji
2007
Gatunek
Obyczajowy
Czas trwania
111 minut
Reżyseria
Rod Lurie
Scenariusz
Michael i Allison Burnett Bortman
Obsada
Josh Hartnett, Samuel L. Jackson, Kathryn Morris, Dakota Goyo, Alan Alda, Teri Hatcher, David Paymer, Rachel Nichols, Harry Lennix, Peter Coyote
Kraj
USA
BrakNiewieleUmiarkowanieDużoBardzo dużo
Nieprzyzwoity język
Przemoc / Groza
Seks
Nagość / Nieskromność
Wątki antychrześcijańskie
Fałszywe doktryny

Młody dziennikarz rozpoznaje w starym bezdomnym człowieku dawnego mistrza bokserskiego. Pragnie napisać o nim artykuł przez co może odmienić tak przebieg swej zagrożonej kariery zawodowej, jak i losy bohatera tego tekstu.

Na płaszczyźnie moralnej i światopoglądowej film ten ma dwa bardzo mocne punkty:

1. Pokazuje zło kłamstwa również w wypadku, gdy dokonywane jest ono w dobrych intencjach. Jeden z morałów tego obrazu brzmi: „Kłamstwo dokonywane z miłości jest tak samo niszczące, jak kłamstwo popełniane w złych intencjach”. I choć jest to pewnego rodzaju uproszczenie (gdyż chociaż każde kłamstwo jest zakazane, to jednak nie każde niesie za sobą równie złe skutki), to jednak możemy być wdzięczni za to, iż biblijna prawda o tym, że: „Wstrętne są dla Jahwe usta kłamliwe, lecz w prawdomównych ma upodobanie”  (Przypowieści 12: 22) znalazło tu swój oddźwięk.

2. Podkreślona została tu pozytywna rola rodziny, a zwłaszcza relacji na linii rodzice – dzieci.

Wadą tego filmu są zawarte w nim, w niemałej ilości, wulgaryzmy, a także dość dwuznaczne pokazanie zawodowego boksu. Mimo, iż sport ten obiektywnie rzecz biorąc jest haniebną rzeczą, gdyż czyni z przemocy rozrywkę – niestety jednak w filmie nie ma jasnych aluzji, które  sugerowałyby widzom ową prawdę.

Wskrzeszenie2

8 maja 2018 17:08