Filmy
Wkręceni 2

Ocena ogólna:  Dobry ale z poważnymi zastrzeżeniami (+2)

Data premiery (Polska)
16 stycznia 2015
Rok produkcji
2014
Gatunek
Komedia
Czas trwania
95 minut
Reżyseria
Piotr Wereśniak
Scenariusz
Piotr Wereśniak
Obsada
Paweł Domagała, Bartosz Opania, Małgorzata Socha, Barbara Kurdej-Szatan, Antoni Królikowski, Marta Żmuda-Trzebiatowska
Kraj
Polska
BrakNiewieleUmiarkowanieDużoBardzo dużo
Nieprzyzwoity język
Przemoc / Groza
Seks
Nagość / Nieskromność
Wątki antychrześcijańskie
Fałszywe doktryny

„Szyja” czyli Tomek Zarówny jest zatrudniony w charakterze pracownika autostrady. Czuje się on nieco sfrustrowany i zniechęcony do życia, gdyż jego przyjaciele rozjechali się po świecie, a żona go nie rozumie jest ona policjantką z zawodu). Pewnego dnia, Tomek w czasie swej pracy poznaje przypadkiem Klementynę, agentkę znanych „gwiazd” show-biznesu. W skutek pewnego nieporozumienia Klementyna „porywa” Tomasza zatrudniając go do roli sobowtóra słynnego aktora i piosenkarza Mikołaja „Mikiego” Mazura.

Na płaszczyźnie moralnej i światopoglądowej wydaje się, iż film pt. „Wkręceni 2” mimo wszystko można docenić i pochwalić. Jest to bowiem dość kąśliwa satyra na świat mass mediów oraz popkultury, która słusznie krytykuje pewne ich przywary (np. komercję, obłudę, kłamliwość).  W obrazie tym zostały sobie przeciwstawione sobie dwa, niezbyt przystające do siebie światy. Po jednej stronie mamy bowiem głównego bohatera Tomka „Szyję”, który co prawda jest nieco nieporadny, ale zarazem stanowi on przykład człowieka w gruncie rzeczy uczciwego, prostolinijnego oraz ceniącego sobie takie wartości jak rodzina i wierność małżeńska. Z drugiej zaś strony widzimy światek uosabiany przez Klementynę i inne postaci tzw. show-biznesu, gdzie naczelnymi wartościami są pieniądze, sukces, sława, przyjemności, dla których to osiągnięcia poświęca się rzeczy o wiele ważniejsze. Dodam zaś, że w filmie to ten pierwszy świat jest pokazany w sposób sympatyczny i przychylny. Co więcej, w produkcji tej jest też obecny jeden z bardziej tradycyjnych motywów polegający na tym, iż zło oraz złoczyńcy zostają ukarani.

wkreceni2

Oczywiście jednak nie wszystko w tym filmie jest godne pochwały. Przykładem rzeczy bardziej wątpliwej jest choćby scena, którą można łatwo interpretować jako dość pobłażliwą dla zażywania miękkich narkotyków w postaci marihuany. Wydaje się też, iż mimo wszystko fragmenty, w których eksponowane są pewne nieskromne oraz bezwstydne stroje i gesty są w omawianym filmie zbytnio wydłużane tak, że ma się wrażenie, iż nie służą one pokazaniu tylko próżności świata show-biznesu, ale mają na celu także przyciągnięcie uwagi widza do owych scen jako takich. Można też mieć zastrzeżenia do postawy samego głównego bohatera, który przynajmniej częściowo godzi się na udawanie i kłamstwa, ale z drugiej strony  próbuje się on „wyplątać” z tej sytuacji, a cały ten stan rzeczy nie jest bynajmniej pokazywany jako coś normalnego oraz pożądanego.

Summa summarum można powiedzieć, że film „Wkręceni 2” stanowi raczej udany przykład połączenia lekkiej komedii z opowieścią przychylną wobec tradycyjnych wartości.

Mirosław Salwowski

19 kwietnia 2017 18:13