Filmweb Filmy
Wdowy

Ocena ogólna:  Wyraźnie zły (-2)

Tytuł oryginalny
Widows
Data premiery (świat)
9 września 2018
Data premiery (Polska)
16 listopada 2018
Rok produkcji
2018
Gatunek
Dramat/Kryminał
Czas trwania
130 minut
Reżyseria
Steve McQueen
Scenariusz
Gillian Flynn, Steve McQueen
Obsada
Viola Davis, Cynthia Erivo, Colin Farrell, Liam Neeson, Michelle Rodriguez, Bryan Tyree Henry, Robert Duvall, Carrie Coon, Daniel Kaluuya
Kraj
USA/Wielka Brytania
BrakNiewieleUmiarkowanieDużoBardzo dużo
Nieprzyzwoity język
Przemoc / Groza
Seks
Nagość / Nieskromność
Wątki antychrześcijańskie
Fałszywe doktryny

Po tym jak członkowie jednej z grup przestępczych giną podczas ucieczki po jednym ze zorganizowanych przez siebie napadów rabunkowych,pozostałe po nich wdowy wpadają w poważne tarapaty finansowe. By się z nich wydobyć wdowy po złodziejach postanawiają zorganizować swój własny „skok”, którego celem będzie dom Jacka Mulligana, jednego z majętnych kandydatów na radnego miasta Chicago.

Film ten na płaszczyźnie moralnej i światopoglądowej śmiało można uznać za wstrętny oraz oburzający. Jako sposób na wydobycie się z kłopotów finansowych w co najmniej neutralny sposób pokazuje on bowiem ucieknięcie się do popełnienia rabunku (czyli kradzieży z użyciem przemocy). Do tego dochodzi jeszcze duża ilość wulgarnej (i czasami też obscenicznej) mowy, wyraziste sceny seksu i innych czynności erotycznych oraz bluźniercza, gdyż sprośna aluzja wobec Najświętszej Maryi Panny. Prawie wszystkie postaci tu ukazane popełniają coś bardzo złego, przez co dodatkowo film ów buduje klimat pewnego moralnego fatalizmu i pesymizmu, w którym sugeruje się odbiorcom, iż człowiek niejako jest skazany na popełnianie mniejszych bądź większych niegodziwości. Jedynym od tego wyjątkiem zdaje się być w pewnym momencie Jack Mulligan, ale on jest w tym filmie postacią drugoplanową, ponadto w innych swych aspektach ukazaną raczej w sposób antypatyczny.

Mirosław Salwowski

IMDb
1 kwietnia 2020 17:55