Filmy
W nowym zwierciadle: Wakacje

Ocena ogólna:  Wyraźnie zły (-2)

Tytuł oryginalny
Vacation
Data premiery (świat)
29 lipca 2015
Rok produkcji
2015
Gatunek
Komedia
Czas trwania
99 minut
Reżyseria
Jonathan Goldstein, John Francis Daley
Scenariusz
David Dobkin, Chris Bender
Obsada
Ed Helms, Christina Applegate, Skyler Gisondo, Steelse Stebbins, Leslie Mann, Chris Hemsworth, Chevy Chase, Beverly D’Angelo
Kraj
USA
BrakNiewieleUmiarkowanieDużoBardzo dużo
Nieprzyzwoity język
Przemoc / Groza
Seks
Nagość / Nieskromność
Wątki antychrześcijańskie
Fałszywe doktryny

Film ten jest swego rodzaju kontynuacją znanej komediowej serii o przygodach rodziny Griswoldów. W tej odsłonie widzimy jak dorosły już syn Clarka Griwsolda zabiera swą żonę i dwóch dorastających synów w wakacyjną wycieczkę po Stanach Zjednoczonych. Jak można się domyślić, owa podróż staje się dla Griswoldów źródłem wielu kłopotliwych sytuacji, które przez swój absurd mają z kolei w zamierzeniu twórców tego filmu bawić oglądających go widzów.

Chociaż, w komedii tej można dopatrzyć się pewnego rodzaju „prorodzinnego” przesłania, gdyż ostatecznie rzecz biorąc rodzina Griswoldów wychodzi z różnych pokazanych tu perypetii raczej wzmocniona, zdecydowanie nie polecamy tej produkcji jako dobrej i godziwej rozrywki. Większość żartów i komicznych aluzji opiera się bowiem w tym filmie na skojarzeniach z seksualną nieprzyzwoitością, obscenicznością, pijaństwem lub tą biologiczną sferą naszego życia, która wiąże się z wydalaniem z ludzkiego organizmu odchodów. Krótką więc mówiąc, humor tej komedii jest prymitywny, sprośny i odrażający i daleko mu do bycia choćby trochę inteligentnym oraz ambitnym.

Jakieś bardziej wyraźne docenianie tego filmu ze względu na jego „prorodzinność” równałoby się wyławianiu kawałka chleba z pełnego nieczystości szamba. Nie polecamy zatem owej komedii widzom w żadnym wieku.

Mirosław Salwowski

25 sierpnia 2020 18:16