Filmy
W chmurach

Ocena ogólna:  Dobry ale z poważnymi zastrzeżeniami (+2)

Tytuł oryginalny
Up in the Air
Data premiery (świat)
5 września 2009
Data premiery (Polska)
26 lutego 2010
Rok produkcji
2009
Gatunek
Dramat
Czas trwania
109 minut
Reżyseria
Jason Reitman
Scenariusz
Jason Reitman, Sheldon Turner
Obsada
George Clooney, Vera Farmiga, Anna Kendrick, Danny McBride, Jason Bateman, Melany Lynskey, J.K. Simmons, Zach Galifianakis
Kraj
USA
BrakNiewieleUmiarkowanieDużoBardzo dużo
Nieprzyzwoity język
Przemoc / Groza
Seks
Nagość / Nieskromność
Wątki antychrześcijańskie
Fałszywe doktryny

Film opowiada o specjaliście od zwalniania ludzi, który ciągle jest w podróży i lata samolotami. Jak sam twierdzi, nie chce on się żenić i założyć rodziny. W pewnym momencie jednak zakochuje się i chce się ustatkować. Niestety jednak okazuje się, że tym razem z pewnych względów nie będzie mu to dane. Obraz ten stanowi trochę gorzką, ale pouczającą „przypowieść” o tym jak w życiu ważne są rodzinne więzi i małżeństwo – widać to najdobitniej w scenie, gdzie ludzie, którym główny bohater komunikuje zwolnienie z pracy, mówią, że będzie teraz trudno, ale jakoś to przeżyją, bo mają domy, gdzie czekają na nich żony i dzieci. Wadą tej produkcji jest jednak to, iż w zasadzie nie ma tam jakichkolwiek odwołań do nadprzyrodzonej rzeczywistości – nie widzimy modlących się ludzi, nikt nie mówi o Bogu, nie ma cytatów z Pisma świętego. Mimo to „W chmurach” jest filmem godnym polecenia i pochwały. Ze względu na niewielką, ale jednak, liczbę scen nagości, seksu i wulgaryzmów, film lepiej oglądać z ostrożnością i pilotem pod ręką (by w móc w nieodpowiednich momentach na chwilę zmienić kanał).

Wchmurach

 

Ps.  Spodobała Ci się ta recenzja? Przekaż nam choćby symboliczną darowiznę w wysokości 2 złotych. To mniej, niż kosztuje najtańszy z tygodników opinii, a nasze teksty możesz czytać bez żadnych limitów i ograniczeń.

Numer konta: 22 1140 2004 0000 3402 4023 1523, Mirosław Salwowski

5 września 2015 17:37