Filmy
Volta

Ocena ogólna:  Wyraźnie niebezpieczny albo dwuznaczny (-1)

Data premiery (świat)
20 czerwca 2017
Data premiery (Polska)
7 lipca 2017
Rok produkcji
2017
Gatunek
Komedia kryminalna
Czas trwania
105 minut
Reżyseria
Juliusz Machulski
Scenariusz
Juliusz Machulski
Obsada
Andrzej Zieliński, Olga Bołądź, Aleksandra Domańska, Michał Żurawski, Jacek Braciak, Joanna Szczepkowska, Katarzyna Herman
Kraj
Polska
BrakNiewieleUmiarkowanieDużoBardzo dużo
Nieprzyzwoity język
Przemoc / Groza
Seks
Nagość / Nieskromność
Wątki antychrześcijańskie
Fałszywe doktryny

Treścią tego filmu jest swego rodzaju rozgrywka pomiędzy pewnym specjalistą od wizerunku politycznego (Bruno Voltą) a graną przez Olgę Bołądź Wiki. Celem tej rozgrywki jest przejęcie przez Voltę domniemanej korony Kazimierza Wielkiego, która miała zostać znaleziona przez Wiki w jednej ze starych kamienic w Lublinie. W całość sprawy zostaje wmieszana partnerka Bruno Volty, która w niecodziennych okolicznościach poznaje Wiki.

Na płaszczyźnie moralnej i światopoglądowej film ten trudno jest pochwalić, gdyż jego treść sprowadza się do życzliwego pokazania takich grzechów jak kłamstwo, oszustwo i prywatna zemsta. I niewiele pomaga tu okoliczność, że owe występki są zastosowane wobec człowieka, który sam był oszustem. Pismo święte mówi bowiem nam: „Nikomu złem za złe nie odpłacajcie. Starajcie się dobrze czynić wobec wszystkich ludzi! Jeżeli to jest możliwe, o ile to od was zależy, żyjcie w zgodzie ze wszystkimi ludźmi!  Umiłowani, nie wymierzajcie sami sobie sprawiedliwości, lecz pozostawcie to pomście [Bożej]! Napisano bowiem: Do Mnie należy pomsta. Ja wymierzę zapłatę – mówi Pan – ale: Jeżeli nieprzyjaciel twój cierpi głód – nakarm go.  Jeżeli pragnie – napój go! Tak bowiem czyniąc, węgle żarzące zgromadzisz na jego głowę. Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj! (Rzymian 12, 17-21).

Mirosław Salwowski

Ps. Wyjaśniamy, iż w przypadku tego konkretnego filmu adnotacja „Brak” przy części naszych „tabelkowych” kryteriów nie musi oznaczać, że rzeczywiście w tej produkcji nie ma żadnych tego typu treści.

18 marca 2020 14:36