Filmy
Uczeń czarnoksiężnika

Ocena ogólna:  Wyraźnie niebezpieczny albo dwuznaczny (-1)

Tytuł oryginalny
The Sorcerer's Apprentice
Rok produkcji
2010
Gatunek
Fantasy
Czas trwania
111 minut
Reżyseria
Jon Turteltaub
Scenariusz
Lawrence Konner, Matt Lopez, Mark Rosenthal, Carlo Bernard, Doug Miro
Obsada
Nicolas Cage, Jay Baruchel, Alfred Molina, Teresa Palmer, Monica Bellucci, Toby Kebbell, Omar Benson Miller
Kraj
USA
BrakNiewieleUmiarkowanieDużoBardzo dużo
Nieprzyzwoity język
Przemoc / Groza
Seks
Nagość / Nieskromność
Wątki antychrześcijańskie
Fałszywe doktryny

Ten film mógłby być całkiem dobrą i przyjazną rodzinom rozrywką na sobotni wieczór. Nie ma tu bowiem żadnych wulgaryzmów, scen seksu, eksponowania nieskromnych strojów, zaś aluzje seksualne i damsko-męskie pocałunki są tak nieliczne i krótkie, że można je łatwo ominąć przy sprawniejszym posługiwaniu się urządzeniem zwanym pilotem. Jest za to tradycyjny motyw walki dobra ze złem i „happy end”, w którym niegodziwość zostaje pokonana, a cnota tryumfuje.
Niestety jednak, te wszystkie plusy zostały zepsute i skażone przez fakt, iż dobro w tym filmie jest reprezentowane przez tzw. białą magię, przez co z sympatią i życzliwość została ukazana ta wersja okultyzmu. W omawianej produkcji jeden ze starych magików walczy bowiem przeciw złemu czarnoksiężnikowi, by ten nie mógł zrealizować swego planu wskrzeszenia złych czarowników, by razem z nimi zapanować nad światem. „Dobry” stary czarodziej czyni to jednak przy pomocy różnych magicznych sztuczek i zaklęć, których uczy też Dave’a młodego studenta fizyki.


Ogólna ocena dla tego filmu to: -1. Odradzamy oglądanie tego i tym podobnych filmów, zwłaszcza dzieciom, osobom młodym i nie mającym jasnego oraz silnego przekonania o złu tkwiącym we wszelkich formach okultyzmu.

25 września 2013 16:00