Filmy
Twin Peaks: ogniu krocz za mną

Ocena ogólna:  Bardzo zły (-3)

Tytuł oryginalny
Twin Peaks: Fire Walk with Me
Rok produkcji
1992
Czas trwania
135 minut
Reżyseria
David Lynch
Scenariusz
David Lynch, Robert Engels
Obsada
Sheryl Lee, Moira Kelly, David Bowie, Chris Isaak, Harry Dean Stanton, Ray Wise, Kyle Maclachlan, Dana Ashbrook, Kiefer Sutherland, Peggy Lipton, James Marshall, Grace Zabriskie, Pamela Gidley, David Lynch, Madchen Amick, Miguel Ferrer, Heather Graham, Jurgen Prochnow, Gary Bullock.
Kraj
USA
BrakNiewieleUmiarkowanieDużoBardzo dużo
Nieprzyzwoity język
Przemoc / Groza
Seks
Nagość / Nieskromność
Wątki antychrześcijańskie
Fałszywe doktryny

Film ten to tzw. prequel znanego serialu pod nazwą ” Miasteczko Twin Peaks”. Tak film, jak i serial opowiadają o śledztwie w sprawie tajemniczego morderstwa popełnionego w tytułowym miasteczku na nastoletniej Laurze Palmer. Sam serial stał się bardzo znaną, lubianą, by nie powiedzieć, wręcz „kultową” produkcją, jego zaś najnowsza – nakręcona po blisko ćwierć wieku – odsłona, właśnie doczekała się premiery na antenie jednej z popularnych stacji telewizyjnych. 
Całość tego filmu jak i serialu jest niesamowicie mroczna oraz przygnębiająca. Imię Boga nie jest tu w żadnym momencie wzywane, chyba że do czczych, by nie powiedzieć bluźnierczych celów. Twórcy filmu zabierają nas za to w świat dziwacznych mistycznych stanów (sny, halucynacje, postać strasznego karła, etc.), narkotyków, przypadkowego seksu, erotycznych perwersji, pijaństwa i tym podobnych nieprawości. Wszystko to zaś podane w sosie beznadziei, brzydoty, przygnębienia i dziwaczności.

landscape-ustv-twin-peaks-cooper-audrey

Niestety nowa edycji serialu „Twin Peaks” zapowiada się na coś jeszcze bardziej odrażającego, mrocznego i skandalicznego. W dwóch wszak pierwszych jej odcinkach twórcy przekazali widzom potężny ładunek tym podobnych rzeczy, jakie były pokazywane w poprzednich edycjach serialu wcześniej. Tyle, że o ile, w pierwszych seriach ów klimat mroczności i ohydy był odsłaniany stopniowo, o tyle w nowej edycji już na samym początku mamy potężne wręcz nagromadzenie tych rzeczy. Doprawdy, miejscami oglądając dwa pierwsze odcinki tej produkcji można mieć wrażenie, iż widzowi pokazuje się jakieś okultystyczne, a może nawet jawnie satanistyczne rytuały. Można więc postawić pytanie, skoro tak źle jest już teraz, to co będzie dalej?

Mirosław Salwowski 

23 maja 2017 16:45