Filmy
Templariusze (serial TV)

Ocena ogólna:  Wyraźnie zły (-2)

Tytuł oryginalny
Knightfall
Data premiery (świat)
6 grudnia 2017
Data premiery (Polska)
8 grudnia 2017
Rok produkcji
2017
Gatunek
serial TV
Czas trwania
42-45 minut
Reżyseria
Douglas MacKinnon, Metin Hüseyin
Scenariusz
Don Handfield, Richard Rayner
Obsada
Tom Cullen, Olivia Ross, Julian Ovenden, Jim Carter, Padraic Delaney, Sabrina Bartlett, Bobby Schofield
Kraj
USA
BrakNiewieleUmiarkowanieDużoBardzo dużo
Nieprzyzwoity język
Przemoc / Groza
Seks
Nagość / Nieskromność
Wątki antychrześcijańskie
Fałszywe doktryny

Ten nowy serial stanowi swoistą historyczną „wariację” na temat zakonu Templariuszy i ich relacji z królem Francji Filipem Pięknym oraz papieżem Bonifacym VIII. W filmie tym widzimy jak członkowie owego zakonu rycerskiego próbują zdobyć kielich, z którego pił Pan Jezus w czasie Ostatniej Wieczerzy (czyli tzw. Święty Graal). W tle zaś tej historii obserwujemy romantyczne perypetie Landry’ego Templariuszy (cudzołoży on z żoną króla Francji), a także jesteśmy świadkami różnych politycznych intryg i zmagań dziejących się na dworze francuskiego monarchy.

Na płaszczyźnie moralnej i światopoglądowej oceniamy ów serial zdecydowanie negatywnie. Po pierwsze po oczach bije w nim przedstawienie jako pięknej i wzniosłej miłości cudzołożnego związku Landry’ego z Joanną, żoną francuskiego króla. Co więcej, twórcy tej produkcji byli na tyle perfidni w swej apologii owego występku, iż nawet nie próbowali przedstawiać widzom jakichś bardziej przekonujących powodów, które w oczach przeciętnych odbiorców mogłyby ów grzech czynić bardziej zrozumiałym. Joanna jest bowiem kochana i szanowana przez swego męża (zmienia się to dopiero po tym odrzuca ona wyciągniętą przez niego ku pojednaniu rękę). Landry jest zaś nawet przyjacielem króla Francji. W takich okolicznościach zdrada małżeńska budzi więc tym większe obrzydzenie, a jednak w serialu i tak jest ono pokazane jako piękna i głęboka miłość. Aż trudno uwierzyć, iż tak ohydną odmianę cudzołóstwa twórcy tego serialu próbują nam serwować jako coś pięknego i urzekającego. Do tej pory bowiem producenci innych filmów próbowali przynajmniej ów grzech przedstawiać w sposób pozytywny wówczas, gdy ten dokonywany był w okolicznościach czyniących go subiektywnie bardziej zrozumiałym (np. żona zdradza męża, gdyż ten ją nie kocha i nie szanuje, itp).

Men’s Fitness

Również inne z wątków tej produkcji budzą niepokój. W pewnych momentach wydaje się, iż sugerowana jest jakby równorzędność chrześcijaństwa i islamu. W odniesieniu zaś do tzw. Świętego Graala jedna z postaci tu występujących twierdzi, iż dostęp do tej relikwii zrewolucjonizuje dotychczas przyjęte, tradycyjne pojęcia o Bogu i religii.

Jeśli chodzi o dobre aspekty owego serialu to z bardziej wyrazistych można chyba wymienić tylko pokazanie etosu średniowiecznego rycerstwa zakonnego, w skład którego wchodziła walka w obronie niewinnych oraz troska o ubogich.

Mirosław Salwowski

10 lutego 2018 18:13