Filmy
Tajemnice Wiklinowej Zatoki

Ocena ogólna:  Dobry (+3)

Rok produkcji
1985
Gatunek
Animowany
Czas trwania
72 minuty
Reżyseria
Wiesław Zięba
Scenariusz
Jerzy Maciej Siatkiewicz, Wiesław Zięba
Obsada
Maciej Robakiewicz, Mirosław Wieprzewski, Krzysztof Krupiński, Mirosława Maludzińska, Jan Kulczycki, Teresa Hering, Andrzej Wykrętowicz, Maria Szadkowska, Ryszard Olesiński
Kraj
Polska
BrakNiewieleUmiarkowanieDużoBardzo dużo
Nieprzyzwoity język
Przemoc / Groza
Seks
Nagość / Nieskromność
Wątki antychrześcijańskie
Fałszywe doktryny

Dorastający piżmak o imieniu Serafin wyprowadza się z rodzinnej norki, by rozpocząć samodzielne życie w Wiklinowej Zatoce. Miejsce to, choć piękne, jest jednak dość niebezpieczne, gdyż znajduje się w pobliżu ludzkiego gospodarstwa, które zamieszkują też nie zawsze miłe i łagodne zwierzęta. Wszędobylski pies gospodarzy staje się wręcz zmorą Serafina. Pewnego dnia ściga on młodego piżmaka tak zawzięcie, że z łap czworonożnego prześladowcy ratuje Serafina jedynie interwencja mądrego szczura Ogryzka (vel Archibalda), który odwraca uwagę psa. Serafin szybko zaprzyjaźnia się ze swoim wybawcą i odtąd razem zgłębiają tajemnice Wiklinowej Zatoki, przeżywając różne przygody.

„Tajemnice Wiklinowej Zatoki” to dobry przykład animacji, z czasów nim  świat dziecięcych bajek zdemolowały postmodernizm i relatywizm, wprowadzając doń buntowniczych, aroganckich, samolubnych, nieposłusznych rodzicom, źle wychowanych czy wulgarnych bohaterów. Nie znajdziemy też w tej produkcji, tak częstych w dzisiejszych bajkach, aluzji czy odniesień do filmów przeznaczonych do starszej widowni, ani też niestosownych żartów.

Animacja ta jest nie tylko wolna od typowych przywar współczesnych produkcji „dla dzieci”, ale ma też wiele istotnych zalet, które czynią ją godną polecenia. Taką zaletą jest chociażby życzliwe pokazywanie naturalnego porządku rodziny, która w filmie tym zawsze składa się z taty, mamy i dzieci, czasami też z przedstawiciela starszego pokolenia (tu dziadka).  Stadła te połączone są wzajemną miłością i szacunkiem, panuje w nich tradycyjny podział ról, dzieci są podporządkowane rodzicom i chętnie czerpią z ich życiowej mądrości. Zatem tradycyjna rodzina jest tu pokazana jako najlepsze miejsce dla wzrostu i rozwoju prawidłowej osobowości. Na przykładzie młodego piżmaka dzieciom pokazuje się też, jak powinny postępować, jeśli chcą wyrosnąć na odpowiedzialnych i radzących sobie w życiu dorosłych. Film ten oprócz istotnych lekcji moralnych posiada też walory edukacyjne, gdyż dzieci mogą sporo dowiedzieć się z niego na temat niektórych występujących w Polsce zwierząt.

Jedynym niewielkim zgrzytem Tajemnic Wiklinowej Zatoki jest momentami nieco psychodeliczna muzyka (chociaż przez większość filmu ścieżka dźwiękowa jest raczej miła dla ucha).

Z tą drobną uwagą polecamy film do wspólnego rodzinnego oglądania.

Marzena Salwowska

 

Kino Iluzjon Filmoteki Narodowej

Kino Iluzjon Filmoteki Narodowej

 

23 listopada 2018 17:37