Filmy
Szach-Mat

Ocena ogólna:  Dobry (+3)

Tytuł oryginalny
Life of a King
Data premiery (świat)
22 czerwca 2013
Rok produkcji
2013
Gatunek
Dramat
Czas trwania
100 minut
Reżyseria
Jake Goldberger
Scenariusz
Jake Goldberger, David Scott
Obsada
Cuba Gooding Jr., Dennis Haysbert, LisaGay Hamilton, Thurston Hill, Carlton Byrd, Jim Calloway, Jordan Calloway, Alfonso Freeman, Malcom M. Mays, Paula Jai Parker, Rachae Thomas
Kraj
USA
BrakNiewieleUmiarkowanieDużoBardzo dużo
Nieprzyzwoity język
Przemoc / Groza
Seks
Nagość / Nieskromność
Wątki antychrześcijańskie
Fałszywe doktryny

Film ten został oparty na prawdziwej historii byłego skazańca Eugene Browna. Człowiek ten już jako młody chłopak sprawiał poważne problemy wychowawcze i popadał w liczne konflikty z prawem. W końcu, po tym jak razem z kolegami napadł na bank, trafił (już jako dorosły mężczyzn) na 18 lat do więzienia. Eugene, który był przyzwyczajony do obcowania z różnego rodzaju kryminalistami, początkowo dobrze czuł się za „kratkami”. Po pewnym jednak czasie pobyt w więzieniu stał dla niego uciążliwy. Wówczas to poznał więźnia o imieniu Massey, który oprócz tego, że zaimponował mu życiową mądrością, to dodatkowo nauczył go dobrze grać w szachy. Zbieg różnych okoliczności sprawia, iż Eugene, po skończeniu odsiadywania przez siebie wyroku, staje się nauczycielem szachów dla trudnej młodzieży. Owa pasja i zajęcie tego byłego więźnia i przestępcy okażą się czymś w rodzaju metafory walki o dobre i moralne życie.

Na płaszczyźnie moralnej oraz światopoglądowej film „Szach-Mat” jest produkcją godną polecenia. Jest to bowiem – tym bardziej cenna, gdyż oparta na prawdziwych wydarzeniach – opowieść o tym, że i z wielkiego życiowego bagna można wyjść, zmieniając na lepsze życie nie tylko swoje, ale także innych. Ponadto, w obrazie tym, w pozytywnym świetle zostały ukazane takie tradycyjnie chrześcijańskie cnoty jak: przebaczenie oraz próba naprawy czynionego przez siebie zła. Warto również zwrócić uwagę na fakt, iż może w delikatny sposób (ale jednak) film ten wskazuje na rolę Bożej łaski w procesie zmieniania swego życia na lepsze – wszak Massey, wcześniej wspomniany mentor Eugene, w pewnym momencie nadmienia, że to lektura Pisma świętego pozwoliła mu inaczej spojrzeć na świat oraz przewartościować swe dotychczasowe życie.

Zaletą powyżej opisywanego filmu jest też to, iż nie ma w nim żadnych scen seksu, obsceniczności, a nieskromność i krwawa przemoc nie są w nim eksponowane. Można więc powiedzieć, iż do jego oglądania w miarę bezpiecznie można również zachęcać nastoletnich widzów (poprawkę należy tu wziąć na pewną, choć niezbyt dużą, liczbę wulgaryzmów w nim zawartych).

Mirosław Salwowski

___

Opisany film można legalnie obejrzeć pod następującym linkiem: https://katoflix.pl/film/szach-mat

Grafika dołączona została do powyższego tekstu za portalem Filmweb.pl

8 czerwca 2023 11:40