Filmy
Święta Last Minute

Ocena ogólna:  Dobry ale z poważnymi zastrzeżeniami (+2)

Tytuł oryginalny
Christmas with the Kranks
Data premiery (świat)
24 listopada 2004
Data premiery (Polska)
26 listopada 2004
Rok produkcji
2004
Gatunek
Komedia
Czas trwania
89 minut
Reżyseria
Joe Roth
Scenariusz
Chris Columbus
Obsada
Tim Allen, Jamie Lee Curtis, Dan Aykroyd, Tom Poston, Felicity Huffman, Julie Gonzalo, M. Emmet Walsh, Elizabeth Franz
Kraj
USA
BrakNiewieleUmiarkowanieDużoBardzo dużo
Nieprzyzwoity język
Przemoc / Groza
Seks
Nagość / Nieskromność
Wątki antychrześcijańskie
Fałszywe doktryny

Małżeństwo Kranków pragnie zlekceważyć nadchodzące święta Bożego Narodzenia, chcąc w tym czasie wyjechać na egzotyczne wakacje. Okazuje się jednak, iż nie jest łatwe całkowite odcięcie się od świątecznej atmosfery w sytuacji, gdy wszyscy wokół przygotowują się do obchodzenia tych świąt.

Film pt. „Święta Last Minute” na płaszczyźnie moralnej i światopoglądowej ma swe wyraźnie mocne punkty. Jest to bowiem opowieść o tym, iż życzliwość, wielkoduszność i poświęcenie się dla bliźnich są cennymi wartościami. Obraz ten w pewien sposób wskazuje też na bezsensowność i pretensjonalność pewnego rodzaju snobizmu objawiającego się np. w negowaniu tych tradycji i obyczajów, które same w sobie nie złe.

film.onet.pl

film.onet.pl

Szkoda jednak, że mimo zasadniczo pozytywnego stosunku do świąt Bożego Narodzenia nie wspomina się w tym filmie w sposób jasny oraz bezpośredni o Panu Jezusie, kierując za to uwagę na skomercjalizowaną i popkulturową wersję „świętego Mikołaja”. Można to uznać za dość istotny mankament owej produkcji. Ponadto, w niektórych momentach tego filmu można się zastanawiać, czy aby nie pokazane zostały tam akty pijaństwa przy jednoczesnym braku zganienia tego grzechu.

2 stycznia 2017 16:23