Filmy
Sprawa wiary

Ocena ogólna:  Bardzo dobry (+4)

Tytuł oryginalny
A Matter of Faith
Data premiery (świat)
17 października 2014
Data premiery (Polska)
27 maja 2015
Rok produkcji
2014
Gatunek
Dramat
Czas trwania
85 minut
Reżyseria
Rich Christiano
Scenariusz
Rich Christiano, Dave Christiano
Obsada
Harry Anderson, Jordan Trovillion, Jay Pickett, Clarence Gilyard, Chandler Macocha, Chandler Macocha, Barrett Carnahan, Justin Michael Brandt, Stephanie Shemanski, Sarab Kamoo, Scott Alan Smith
Kraj
USA
BrakNiewieleUmiarkowanieDużoBardzo dużo
Nieprzyzwoity język
Przemoc / Groza
Seks
Nagość / Nieskromność
Wątki antychrześcijańskie
Fałszywe doktryny

Film zbliżony swą treścią i tematyką do innej znanej w kręgach chrześcijańskich produkcji kinowej pt. „Bóg nie umarł”. W wypadku tego konkretnego obrazu opowiedziana została historia Rachel, młodej chrześcijańskiej studentki, która po rozpoczęciu nauki w jednym z amerykańskich uniwersytetów, stykając się z poglądami i charyzmą ateistycznego i ewolucjonistycznego profesora Kamana, zaczyna chwiać się w swej wierze.  Jej ojciec, który z zaniepokojeniem obserwuje ów proces, dostaje propozycję stoczenia publicznej debaty na temat ewolucjonizmu i kreacjonizmu z owym wywierającym negatywny wpływ na jego córkę profesorem.  Rachel nie jest zadowolona z takiego obrotu sprawy i próbuje powstrzymać swego tatę przed udziałem w tejże dyskusji.

„Sprawa wiary” to podobnie jak „Bóg nie umarł”, technicznie rzecz biorąc, dobrze nakręcony film z jednocześnie bardzo  silnym i wyrazistym prochrześcijańskim i ewangelizacyjnym przesłaniem. Produkcja ta jest też polemiką z ateizmem i ewolucjonizmem, będąc zarazem skierowaną do chrześcijan zachętą, by wcielali w życie biblijne pouczenie: „Ale jeżelibyście nawet coś wycierpieli dla sprawiedliwości, błogosławieni jesteście. Nie obawiajcie się zaś ich gróźb i nie dajcie się zaniepokoić!  Pana zaś Chrystusa miejcie w sercach za Świętego i bądźcie zawsze gotowi do obrony wobec każdego, kto domaga się od was uzasadnienia tej nadziei, która w was jest” (1 Piotr 3, 14-15).

Z oficjalnej strony filmu http://www.amatteroffaithmovie.com

Z oficjalnej strony filmu http://www.amatteroffaithmovie.com

Innym ważnym i wartościowym aspektem tej produkcji jest zwrócenie uwagi na potrzebę przebaczania i miłowania tych, którzy nas w ten czy inny sposób skrzywdzili, gdyż pielęgnowanie w sobie złości i żalu do nieprzyjaciół w niszczący sposób wpływa na nasze życie.

Film „Sprawa wiary” nie zawiera też żadnych wulgarnych słów, obscenicznych aluzji, scen seksu oraz nie eksponuje przemocy i nieskromności. Spokojnie można go zatem polecać do obejrzenia całym rodzinom. W ostatnim czasie ów obraz był emitowany przez Telewizję „Trwam”, a znając zwyczaj tejże stacji, można się domyślać, iż będzie on jeszcze kilkukrotnie przez nią emitowany.

 

Ps.  Spodobała Ci się ta recenzja? Przekaż nam choćby symboliczną darowiznę w wysokości 2 złotych. To mniej, niż kosztuje najtańszy z tygodników opinii, a nasze teksty możesz czytać bez żadnych limitów i ograniczeń.

Numer konta:

22 1140 2004 0000 3402 4023 1523, Mirosław Salwowski

12 czerwca 2015 10:53