Filmy
Skarby śniegu

Ocena ogólna:  Bardzo dobry (+4)

Tytuł oryginalny
Treasures of the Snow
Rok produkcji
1980
Gatunek
Dramat obyczajowy
Czas trwania
118 minut
Reżyseria
Michael Pritchard
Scenariusz
Michael Pritchard, Patricia M. St. John
Obsada
Carey Born, Paul Dean, Christoph Berdoz, William Boyde
Kraj
Wielka Brytania
BrakNiewieleUmiarkowanieDużoBardzo dużo
Nieprzyzwoity język
Przemoc / Groza
Seks
Nagość / Nieskromność
Wątki antychrześcijańskie
Fałszywe doktryny

Film został nakręcony na podstawie bestsellerowej powieści autorstwa Patricii St. John. Na tle przepięknych alpejskich gór śledzimy w nim losy trojga dzieci – Anette, jej młodszego braciszka oraz Luciena. Anette początkowo przyjaźni się z Lucienem, ale zmienia się to po tym jak ten niechcący powoduje kalectwo jej młodszego brata. Od tej pory ona będzie nienawidzić Luciena, który z kolei zacznie – trapiony przez poczucie winy i odrzucenie ze strony innych dzieci – coraz bardziej zamykać się w sobie.

Na płaszczyźnie  światopoglądowej film jest w oczywisty sposób pro-chrześcijański i ewangelizacyjny. Nawiązania do Boga, Pana Jezusa i modlitwy są tu częste, jasne i jednoznaczne. Jeśli chodzi zaś o walory moralne tego obrazu, to w sposób szczególny ukazuje on potrzebę miłości bliźniego, współczucia, przebaczania sobie nawzajem oraz poświęcenia i zadośćuczynienia za swe błędy. Ostatnie z dwóch wymienionych cnót zostały zaprezentowane tu na przykładzie Luciena, który ryzykuje nawet swym życiem by pomóc bratu Anette wrócić do zdrowia.

„Skarby śniegu” są w bezwzględny sposób pozbawione jakichkolwiek elementów seksu, nagości, wulgarności, przemocy bądź nieskromności. To kolejna mocna jego zaleta, gdyż współcześnie nawet w produkcjach skierowanych do dzieci nie można mieć całkowitej pewności, iż takowych treści się tam nie znajdzie.

Omawiany film był niegdyś emitowany przez TV Trwam.  Obecnie można go nabyć w tym miejscu:

http://www.vocatio.com.pl/index.php?route=product%2Fproduct&product_id=413

15 października 2013 13:57