Filmy
Salma w krainie dusz

Ocena ogólna:  Bardzo zły (-3)

Tytuł oryginalny
Dia de Muertos
Data premiery (świat)
10 października 2019
Data premiery (Polska)
8 listopada 2019
Rok produkcji
2019
Gatunek
Animowany
Czas trwania
95 minut
Reżyseria
Carlos Gutiérrez Medrano
Scenariusz
Eduardo Ancer, Juan J. Medina
Obsada
Polski dubbing: Julia Wieniawa-Narkiewicz, Tomasz Kot, Maciej Kosmala, Piotr Bondyra, Nina Kwapisiewicz, Jan Wieczorek, Jakub Strach, Katarzyna Skolimowska
Kraj
Meksyk
BrakNiewieleUmiarkowanieDużoBardzo dużo
Nieprzyzwoity język
Przemoc / Groza
Seks
Nagość / Nieskromność
Wątki antychrześcijańskie
Fałszywe doktryny

Animacja ta opowiada o żyjącej w Meksyku dziewczynie o imieniu Salma, która pewnego dnia, dzięki magicznej mocy amuletu, wraz ze swymi przyszywanymi braćmi, dostaje się do świata zmarłych. Tam też główna bohaterka próbuje odnaleźć swych wcześniej zmarłych rodziców. Wszystko to dzieje się zaś na tle meksykańskiego Dnia Zmarłych, podczas którego mieszkańcy tego rejonu świata składają ofiary swym nieżyjącym już przodkom, próbując ich w ten sposób przywołać na ten czas do siebie.

Na płaszczyźnie moralnej i światopoglądowej trudno tę animację ocenić inaczej niż bardzo, ale to bardzo krytycznie. Nawet jeśli bowiem pokazuje ona jakieś dobre rzeczy (przyjaźń, więzy rodzinne, walkę ze złem), to wszystkie one są niejako wprzężone na służbę promowanych w niej obrzydliwości i bezbożnych plugastw. A tych plugastw jest w owej animacji co niemiara. Wymienię poniżej główne z nich:

Po pierwsze: cały film przesiąknięty jest spirytyzmem, a więc wiarą w pozytywny sens przywoływania dusz naszych zmarłych przodków. To oczywiście jest bardzo bezbożne i bezpośrednio sprzeciwia się Pismu świętemu, które takie praktyki potępia oraz odrzuca: „Nie znajdzie się pośród ciebie nikt, kto by przeprowadzał przez ogień swego syna lub córkę, uprawiał wróżby, gusła, przepowiednie i czary; nikt, kto by uprawiał zaklęcia, pytał duchów i widma, zwracał się do umarłych. Obrzydliwy jest bowiem dla Pana każdy, kto to czyni.” (Pwt 18,10-12); . „Jeżeli jaki mężczyzna albo jaka kobieta będą wywoływać duchy albo wróżyć, będą ukarani śmiercią. Kamieniami zabijecie ich. Sami ściągnęli śmierć na siebie.” (Kpł 20, 27).

Po drugie: film ten w raczej przychylny sposób ukazuje korzystanie z amuletów, a przynajmniej widzimy w nim, że takowe zabobony mogą być używane w dobry sposób (czyli do walki ze złem). Tradycyjne nauczanie katolickie potępia jednak używanie amuletów, czego wyrazem jest choćby punkt numer 2117 Katechizmu Kościoła Katolickiego.

Po trzecie: można powiedzieć, iż mamy tu do czynienia nawet z promowaniem bałwochwalstwa i politeizmu, gdyż pokazywana w filmie z życzliwością meksykańska praktyka składania ofiar swym zmarłym przodkom oznacza de facto ich ubóstwianie. Wedle zaś Pisma świętego i odwiecznej nauki katolickiej akt składania ofiar należy się tylko Bogu, nie zaś jakimkolwiek choćby i bardzo godnym szacunku stworzeniom (nawet Najświętszej Maryi Pannie i Świętym nie wolno składać ofiar).

Po czwarte: w omawianej animacji czary dzielą się na dobre i złe, co jest oczywiście złym postawieniem sprawy, gdyż ani Biblia, ani Tradycja chrześcijańska nie znają takiego rozróżnienia.

Po piąte: wizja życia „pozagrobowego” nakreślona w tej animacji jest mocno niechrześcijańska. Coś, co można by wszak nazwać tutaj „Niebem”, w ogóle nie wygląda jak Niebo znane nam z Pisma świętego czy wizji chrześcijańskich mistyków. W owej części filmowej „Krainy dusz” nie widzimy bowiem Boga, Chrystusa, Świętych lub Aniołów. Obserwujemy jednak tam kościotrupy, spośród których część zachowuje się w moralnie zły sposób (np. wszczyna bójki w barze).

Multikino

A zatem reasumując: doradzamy rodzicom, aby nie pozwalali swym dzieciom oglądać tej animacji. Jest ona bowiem na gruncie światopoglądowym pełna obrzydliwości i bezbożności, co wyraża się przez wspieranie spirytyzmu, czarów, zabobonów, a nawet swego rodzaju politeizmu oraz bałwochwalstwa. W praktyce więc, zwłaszcza osobom małoletnim film ten może mocno namieszać w głowach.

Mirosław Salwowski

PS. Drogi Czytelniku jeśli doceniasz naszą pracę w dziele propagowania dobrej i chrześcijańskiej kultury oraz uwrażliwiania na dostrzeganie złych lub wątpliwych moralnie i światopoglądowo aspektów przemysłu filmowego to prosimy Cię o wsparcie finansowe naszej działalności. Uczynić to możesz wpłacając dowolnie wybraną przez siebie kwotę pieniężną na poniższe konto bankowe:

22 1140 2004 0000 3402 4023 1523
Mirosław Salwowski, Toruń

Dane do przelewu bankowego dla osób z zagranicy to:

PL 22 1140 2004 0000 3402 4023 1523

Kod SWIFT: BREXPLPWMBK

Mirosław Salwowski, Toruń

15 listopada 2019 12:50