Filmy
Radio na fali

Ocena ogólna:  Bardzo zły (-3)

Tytuł oryginalny
The Boat That Rocked
Data premiery (świat)
1 kwietnia 2009
Data premiery (Polska)
5 sierpnia 2010
Rok produkcji
2009
Gatunek
Komedia
Czas trwania
135 minut
Reżyseria
Richard Curtis
Scenariusz
Richard Curtis
Obsada
Tom Sturridge, Bill Nighy, Rhys Ifans, Nick Frost, Philip Seymour Hoffman, Talulah Riley, Chris O'Dowd, Rhys Darby, Ralph Brown, Jack Davenport, Kenneth Branagh
Kraj
Francja/Niemcy/Wielka Brytania
BrakNiewieleUmiarkowanieDużoBardzo dużo
Nieprzyzwoity język
Przemoc / Groza
Seks
Nagość / Nieskromność
Wątki antychrześcijańskie
Fałszywe doktryny

Opowieść o pirackiej stacji radiowej, która w latach 60-tych XX wieku, nie mogąc legalnie nadawać na terenie Wielkiej Brytanii, mieści się na starym kutrze rybackim. Powodem tego, iż radio to nie może swobodnie działać jest fakt propagowania przezeń muzyki rockowej oraz różnych lubieżnych i obscenicznych treści.

Łatwo zgadnąć, kto w tym filmie pełni rolę czarnego, a kto białego charakteru. Otóż, negatywnym bohaterem są tu konserwatywni urzędnicy, którzy tłamszą wolność słowa i ekspresji, utrudniając buntowniczej stacji życie. Za to, owładnięci duchem moralnej anarchii i bezprawia oraz zanurzeni w rozpuście, pijaństwie, obsceniczności i innych grzechach, dziennikarze pirackiej rozgłośni to pozytywni bohaterowie tej opowieści.  Ci pierwsi jawią się jako przedstawiciele purytańskiej szarzyzny i sztywności, na których tle buntownicy z pirackiego radia są światem pełnym życia, barw i kolorytu. Nie trzeba się więc głowić, by wyczuć po której stronie leży sympatia twórców tego filmu i komu chcą oni byśmy i my jako widzowie kibicowali.

I dlatego właśnie obraz ten jest występny, buntowniczy i niemoralny.

filmweb.pl

filmweb.pl

20 maja 2015 18:46