Filmy
Podróż na sto stóp

Ocena ogólna:  Dobry ale z poważnymi zastrzeżeniami (+2)

Tytuł oryginalny
The Hundred-Foot Journey
Data premiery (świat)
7 sierpnia 2014
Data premiery (Polska)
8 sierpnia 2014
Rok produkcji
2014
Gatunek
Dramat
Czas trwania
122 minuty
Reżyseria
Lasse Hallström
Scenariusz
Steven Knight
Obsada
Helen Mirren, Om Puri, Manish Dayal, Charlotte Le Bon, Rohan Chand, Amit Shah, Farzana Dua Elahe, Michel Blanc, Dillon Mitra
Kraj
Indie / USA / Zjednoczone Emiraty Arabskie
BrakNiewieleUmiarkowanieDużoBardzo dużo
Nieprzyzwoity język
Przemoc / Groza
Seks
Nagość / Nieskromność
Wątki antychrześcijańskie
Fałszywe doktryny

Hinduska rodzina Kadam przenosi się do Europy (najpierw do Wielkiej Brytanii, a później Francji), by tam ułożyć sobie życie na nowo i otworzyć swój kulinarny biznes. Kiedy przypadkowo trafiają do jednego z prowincjonalnych francuskich miasteczek, ojciec rodziny trafia na szalony pomysł otwarcia hinduskiej restauracji na przeciw renomowanego lokalu z kuchnią francuską. Zdrowy rozsądek wydaje się wręcz krzyczeć przeciw sensowności tej inicjatywy, tym bardziej, że konkurencyjną restauracją zarządza pewna ambitna i nieustępliwa niewiasta (Madame Mallory), która zrobi wiele, by hinduska kuchnia na francuskiej prowincji stała się tylko  epizodem.

Na płaszczyźnie moralnej i światopoglądowej film ten ma swe dość poważne wady. Bez żadnego negatywnego komentarza są tu bowiem przedstawiane takie rzeczy jak nawiązywanie kontaktu ze zmarłymi, kłamstwo, nierząd, pozamałżeńskie tańce damsko-męskie  oraz pewna próżność i nieskromność w strojach. Z drugiej jednak strony, te wszystkie złe bądź niebezpieczne elementy wydają się być marginesem w stosunku do ogólnie rzecz biorąc pozytywnego przesłania tego obrazu, jakim jest przezwyciężanie wzajemnych uprzedzeń i wrogości, dezaprobata dla etnicznej nienawiści oraz pokazanie roli silnej rodziny i ciężkiej pracy.

Podroz2

 

23 sierpnia 2014 13:25