Filmy
Piłsudski

Ocena ogólna:  Wyraźnie niebezpieczny albo dwuznaczny (-1)

Data premiery (świat)
5 września 2019
Data premiery (Polska)
13 września 2019
Rok produkcji
2019
Gatunek
Dramat historyczny
Czas trwania
107 minut
Reżyseria
Michał Rosa
Scenariusz
Michał Rosa
Obsada
Borys Szyc, Magdalena Boczarska, Jan Marczewski, Józef Pawłowski, Maria Dębska, Tomasz Schuchardt, Kamil Szeptycki, Filip Kosior
Kraj
Polska
BrakNiewieleUmiarkowanieDużoBardzo dużo
Nieprzyzwoity język
Przemoc / Groza
Seks
Nagość / Nieskromność
Wątki antychrześcijańskie
Fałszywe doktryny

Film ten został poświęcony historii życia oraz działalności jednego z głównych twórców polskiej niepodległości Józefa Piłsudskiego. W warstwie fabularnej pokazane zostało prawie 20 lat z życia tego męża stanu, począwszy od przymusowego umieszczenia go przez władze carskie w szpitalu psychiatrycznym (a następnie jego ucieczkę z tego miejsca), poprzez organizowanie przez niego nielegalnej działalności zbrojnej w ramach PPS – OB, aż po tworzenie przezeń legionów i objęcie funkcji Naczelnika nowo odrodzonego Państwa Polskiego.

Na płaszczyźnie moralnej i światopoglądowej film ten jest dość trudny do bardziej jednoznacznej oceny. Na pewno na pochwałę nie zasługują zawarte w nim wyraziście erotyczne sceny, jednak jako, że nie zajmują one znacznej części jego całości, mimo wszystko nie uważamy, by dyskwalifikowały one całość tej produkcji. Z drugiej strony warto jednak zauważyć, iż trudno byłoby nakręcić tego rodzaju sceny bez popełnienia przez odgrywających je aktorów któregoś z uczynkowych grzechów przeciw cnocie czystości. Nawet więc, gdyby uznać, ów film za zasadniczo dobry to i tak za godne potępienia byłyby użyte w nim środki artystycznego wyrazu.

Radio Szczecin

Pewną trudność w ocenie tego filmu sprawia zaś sposób pokazywania w nim pewnych złych moralnie zachowań, które były udziałem Józefa Piłsudskiego. Chodzi tu przede wszystkim o jego buntowniczą postawę wobec legalnej władzy posuwającą się nawet do organizowania aktów krwawej przemocy oraz cudzołożne relacje, w które angażował się ten człowiek. Choć nie można bowiem powiedzieć, iż mamy tu czynienia z czystą apologią wspomnianych wyżej działań Piłsudskiego (ukazane wszak zostały też pewne problemy z nich wynikające) to nie ma tutaj również bardziej wyraźnej ich krytyki. Summa summarum zatem można uznać, iż nieprawości w wykonaniu głównego bohatera filmu zostały pokazane w dość dwuznacznym świetle.

Mirosław Salwowski

19 września 2019 16:16