Filmy
Pieniądze to nie wszystko

Ocena ogólna:  Dobry ale z poważnymi zastrzeżeniami (+2)

Data premiery (Polska)
5 stycznia 2001
Rok produkcji
2000
Gatunek
Komedia
Czas trwania
102 minuty
Reżyseria
Juliusz Machulski
Scenariusz
Jarosław Sokół
Obsada
Marek Kondrat, Cezary Kosiński, Sylwester Maciejewski, Stanisława Celińska, Hanna Mikuć, Andrzej Chyra, Magdalena Wójcik,
Kraj
Polska
BrakNiewieleUmiarkowanieDużoBardzo dużo
Nieprzyzwoity język
Przemoc / Groza
Seks
Nagość / Nieskromność
Wątki antychrześcijańskie
Fałszywe doktryny

Jedna z bardziej znanych polskich komedii. Dobrze prosperujący biznesmen Tomasz Adamczyk w skutek niespodziewanego splotu okoliczności znajduje się w okolicach po-PGRowskiej wsi, w której od kilku lat panuje wielkie bezrobocie. Kilku mieszkańców tej miejscowości postanawia porwać Tomasza, by zyskać za niego okup. Od początku jednak owe porwanie wygląda bardzo nieudolnie, a na dodatek wspólnicy Tomasza nie chcą zapłacić za jego uwolnienie.

Na płaszczyźnie moralnej i światopoglądowej film pt. „Pieniądze to nie wszystko” zasadniczo rzecz biorąc zasługuje na pochwałę, gdyż – zgodnie zresztą z wymową swego tytułu – pokazuje, iż są w życiu rzeczy i wartości ważniejsze niż pogoń za bogactwem, sukcesem oraz materialnym prestiżem. W produkcji tej pieniądze pełnią co prawda pozytywną rolę, ale są one tu „sługą”, a nie „panem”. Przedsiębiorczość, smykałka do biznesu zostają wszak w tym filmie wykorzystane w celu pomagania innym ludziom poprzez wyciągnięcie  ich z życiowego marazmu i stagnacji. Postawa pomocy ludziom słabszym oraz solidarności z nimi zostaje tutaj doceniona i przeciwstawiona duchowi bezdusznej pogoni za pieniędzmi, w imię której to depcze się drugiego człowieka oraz inne z wyższych wartości. Jedynym poważniejszym zarzutem jaki można mieć do tego filmu w omawianym aspekcie jest to, że główny bohater w pewnym momencie decyduje się na stosowanie tzw. dumpingu, co jest w polskim prawie uznawane za nieuczciwą praktykę biznesową.

pieniadze_to_nie_wszystko_008

Produkcję tę można też pochwalić za to, iż nie eksponuje się w niej wulgarności, obsceniczności, przemocy oraz bezwstydu. W niektórych momentach pokazane są jednak sceny z typowej wiejskiej, a więc raczej nieskromnej potańcówki, tak jakby w tej imprezie nie było niczego złego albo niebezpiecznego. Jako pewną dwuznaczność omawianego filmu można też wymienić to, iż główny bohater deklaruje się jako ateista, lecz owa niewiara tego człowieka jest tutaj ukazana w nieco ironiczny sposób, gdyż w kryzysowej dla siebie chwili modli się on słowami: „Boże wiem, że Ciebie nie ma, ale jeśli jesteś to pomóż mi„.

Ogólnie rzecz biorąc, film pt. „Pieniądze to nie wszystko” można uznać za sympatyczną, miłą komedię z zasadniczo dobrym i tradycyjnym przesłaniem.

Mirosław Salwowski

27 kwietnia 2017 19:05