Filmy
Opór

Ocena ogólna:  Wyraźnie niebezpieczny albo dwuznaczny (-1)

Tytuł oryginalny
Defiance
Data premiery (świat)
31 grudnia 2008
Data premiery (Polska)
23 stycznia 2009
Rok produkcji
2008
Gatunek
Dramat wojenny/dramat historyczny
Czas trwania
137 minut
Reżyseria
Edward Zwick
Scenariusz
Clayton Frohman, Edward Zwick
Obsada
Daniel Craig, Leiv Schreiber, Jamie Bell, George MacKay, Tomas Arana, Rolandas Boravskis, Alexa Davalos
Kraj
USA
BrakNiewieleUmiarkowanieDużoBardzo dużo
Nieprzyzwoity język
Przemoc / Groza
Seks
Nagość / Nieskromność
Wątki antychrześcijańskie
Fałszywe doktryny

Ten znany film jest opartą na prawdziwej historii opowieścią o żydowskim oddziale partyzanckim założonym w czasie II wojny światowej przez braci Bielskich (Tewje, Zusa, Izreala i Arona). Oddział ten działał wówczas na terenach dzisiejszej Białorusi i w skutek jego aktywności powstała też swego rodzaju leśna osada, złożona ze zbiegłych przed nazistowskimi prześladowaniami Żydów, która zwana była „Jerozolimą”.

Gdyby ów film rozpatrywać tylko od strony pokazanych w nim wątków oraz scen, to można by go nawet ocenić pozytywnie. W obrazie tym widzimy bowiem przywódcę owych partyzantów, czyli Tewjego Bielskiego, jako dzielnego obrońcę sprawiedliwości, który w ostatecznym rozrachunku nie koncentruje się na dokonywaniu krwawej zemsty na Niemcach, ale buduje silną i zjednoczoną społeczność zbiegłych Żydów. Mamy tu też pozytywne odniesienia do wiary w Boga, gdyż jedna z postaci występujących w filmie przechodzi swą drogę od zwątpienia w istnienie Stwórcy do Jego ponownego uznania. Ponadto w produkcji tej nie ma wiele nieskromności, obsceniczności i seksu, a przemoc choć owszem jest tutaj często pokazywana to nie wydaje się być ona obrazowana tak, by wzbudzała w widzach uczucia jakiejś chorej przyjemności i ekscytacji z tym związanej.

Opor5

Problem polega jednak na tym, iż omawiany film ukazuje historię braci Bielskich i ich osady w skrajnie zmanipulowany sposób, starannie unikając tych faktów historycznych, które pokazują ich w bardziej niekorzystnym świetle. I tak np. nie ma tu mowy o tym, iż bracia Bielscy w czasie swych napadów na wioski gwałcili mieszkające tam kobiety, a w założonej przez siebie osadzie otaczali się swego rodzaju haremem. W filmie tym nie widać też tego, że Bielscy dawali zwyczajnym mieszkańcom „Jerozolimy” bardzo skromną żywność, podczas, gdy ich własne stoły uginały się od ciężaru wytrawnego jedzenia i napojów. Bielscy regularnie nadużywali alkoholu oraz nie stronili od wulgarnego języka – na co również trudno jest wpaść oglądając „Opór”. Nie wspomina się tutaj także o zbrodni w Nalibokach, o udział w której podejrzewani są partyzanci od Bielskiego, ale akurat to można twórcom filmu darować, gdyż badania historyczne nie dają póki co pewności, czy podwładni Bielskich w tym uczestniczyli.

Ujmując więc problem z filmem „Opór” w skrócie: twórcy tego obrazu przerobili mocno dwuznaczną moralnie, lecz niestety prawdziwą historię aktywności braci Bielskich w czasie II wojny światowej na piękną bajkę o o dzielnych i szlachetnych bojownikach o sprawiedliwość oraz żyjącej ze sobą w harmonii leśnej społeczności żydowskich uciekinierów. A tak się robić nie powinno w przypadku tych filmów fabularnych, które przedstawia się widzom jako będące opartymi na autentycznych wydarzeniach.

Mirosław Salwowski

 

5 sierpnia 2017 18:35