Filmy
Odkupienie (2021)

Ocena ogólna:  Dobry (+3)

Tytuł oryginalny
Mass
Data premiery (świat)
30 stycznia 2021
Data premiery (Polska)
24 grudnia 2021
Rok produkcji
2021
Gatunek
Dramat
Czas trwania
110 minut
Reżyseria
Fran Kranz
Scenariusz
Fran Kranz
Obsada
Ann Dowd, Jason Isaacs, Marta Plimpton, Reed Birney, Breeda Wool
Kraj
USA
BrakNiewieleUmiarkowanieDużoBardzo dużo
Nieprzyzwoity język
Przemoc / Groza
Seks
Nagość / Nieskromność
Wątki antychrześcijańskie
Fałszywe doktryny

Film ten opowiada o spotkaniu dwóch par rodziców, których życiowe drogi zbiegły się ze sobą wskutek pewnego bardzo tragicznego zdarzenia. Owo spotkanie – mające formę bezpośredniej i, w pewnym sensie, bardzo intymnej rozmowy – staje się dla nich okazją do zmierzenia się z własnymi traumami, cierpieniem oraz rozpaczą.

Na płaszczyźnie moralnej oraz światopoglądowej produkcję tę można uznać za godną polecenia dla nieco starszych niż osoby małoletnie widzów. Nie popadając bowiem w niebezpieczeństwo nadmiernego „lukrowania” czy „przesładzania”, jej twórcy opowiadają nam choćby o takiej ważnej życiowej wartości, jaką jest przebaczenie. W pewien pośredni sposób opowieść ta nawiązuje też do religii chrześcijańskiej, gdyż cała akcja filmu – w sensie fizycznym – dzieje się na terenie jednego z obiektów kościelnych. Gdybyśmy mieli jednak pokusić się o wyrażenie jakiegoś zastrzeżenia wobec tego obrazu, to być może wskazalibyśmy na coś, co wydaje się nam być w jego ramach pewnego rodzaju zbytnim „psychologizowaniem” kwestii tego, co jest w porządku obiektywnym bardzo poważnym moralnym złem i nieporządkiem.

Jak już to wyżej zostało przez nas wspomniane, film ten polecamy widzom nieco starszym niż osoby małoletnie. A to ze względu na jego „ciężką emocjonalnie” treść oraz tematykę. Nie znaczy to jednak, iż znajdują się tam sceny krwawej przemocy, seksu, nieskromności czy obsceniczności – dzięki Bogu film ów jest całkowicie pozbawiony takowych co najmniej dwuznacznych moralnie i niebezpiecznych dla dusz elementów.

Mirosław Salwowski

Ps. Opisany film można legalnie obejrzeć pod następującym linkiem internetowym:

https://katoflix.com/film/odkupienie

Źródła grafiki wykorzystanej w tekście:
www.filmweb.pl

https://pelnasala.pl/odkupienie/

25 marca 2023 20:28