Filmy
Ocean’s Eleven: ryzykowna zagrywka

Ocena ogólna:  Wyraźnie zły (-2)

Tytuł oryginalny
Ocean's Eleven
Data premiery (świat)
7 grudnia 2001
Rok produkcji
2001
Gatunek
Kryminalny
Czas trwania
116 minut
Reżyseria
Steven Soderbergh
Scenariusz
Ted Griffin
Obsada
George Clooney, Brad Pitt, Julia Roberts, Andy Garcia, Carl Reiner, Matt Damon, Bernie Mac, Don Cheadle, Casey Affleck, Scott Caan, Elliott Gould
Kraj
USA
BrakNiewieleUmiarkowanieDużoBardzo dużo
Nieprzyzwoity język
Przemoc / Groza
Seks
Nagość / Nieskromność
Wątki antychrześcijańskie
Fałszywe doktryny

Danny Ocean po tym jak wychodzi z więzienia na zwolnieniu warunkowym, zbiera 10 innych innych sprawnych złodziei i rabusiów po to by zrealizować swój wielki plan obrabowania trzech największych kasyn w USA. Chce on przy tym odzyskać też swą byłą żonę, która teraz jest kochanką właściciela owych kasyn.

Ocean's Eleven / www.haszkod.pl

Ocean’s Eleven / www.haszkod.pl

Taka jest mniej więcej fabuła owej słynnej produkcji.  I niestety, zawiedzie się ten, kto by oczekiwał jakichś większych śladów refleksji moralnej w tym filmie. Bohaterowie planują i realizują swe przestępstwa i grzechy tak, jak  gospodyni domowa dąży do tego, by ugotować dobry obiad. Nikt tu nie zastanawia się, czy czasem nie postępuje źle i nikt z powodów etycznych nie rezygnuje z popełniania przestępstw. A jako że złodzieje i oszuści okradają tu innego oszusta, tym bardziej widz nie jest zachęcany, by zastanawiać się nad moralną wagą pokazanych tu czynów. Do tego dochodzi jeszcze niemała liczba wulgaryzmów, obscenicznych tańców i bardzo bezwstydnych strojów (w klubach ze striptizem),  wyraziście seksualnych aluzji. Jednym zdaniem: świat grzechu jest tu pokazany  w swej obfitości i różnorodności (oszustwa, złodziejstwa, hazard, lubieżność, bezwstyd, przestępczość, wulgarność) nie będąc tu piętnowany. Nie ma więc tu zasadniczo niczego, co byłoby godne polecenia i uwagi.

Mirosław Salwowski

Wspieraj nas

12 października 2017 18:44