Filmy
Obywatel Jones

Ocena ogólna:  Dobry ale z poważnymi zastrzeżeniami (+2)

Tytuł oryginalny
Mr. Jones
Data premiery (świat)
10 lutego 2019
Data premiery (Polska)
25 października 2019
Rok produkcji
2019
Gatunek
Dramat/Thriller
Czas trwania
119 minut
Reżyseria
Agnieszka Holland
Scenariusz
Andrea Chalupa
Obsada
James Norton, Vanessa Kirby, Peter Sarsgaard, Joseph Mawle, Kenneth Cranham, Celyn Jones, Krzysztof Pieczyński, Fenella Woolgar
Kraj
Polska/Ukraina/Wielka Brytania
BrakNiewieleUmiarkowanieDużoBardzo dużo
Nieprzyzwoity język
Przemoc / Groza
Seks
Nagość / Nieskromność
Wątki antychrześcijańskie
Fałszywe doktryny

Film ten oparty został na prawdziwej historii Garetha Jonesa, pochodzącego z Walii dziennikarza oraz współpracownika brytyjskiego polityka Lloyda Georga. Jonesowi, jako jednemu z nielicznych zagranicznych dziennikarzy udało się dotrzeć na Ukrainę w czasie, gdy panował tam tzw. Wielki Głód, wywołany przez politykę władz Związku Sowieckiego.

Historia Garetha Jonesa może być uznana nie tylko za ciekawą pod względem faktograficznym, ale również budującą oraz inspirującą, jeśli chodzi o przekazywane w niej wartości moralne. W filmie tym Gareth jest bowiem pokazany nie tylko jako wstrzemięźliwy i cnotliwy w sferze erotycznej młody człowiek (mimo okazji stroni wszak od nierządu, a także nie pije w ogóle alkoholu), ale również daje on przykład wielkiej odwagi, która objawia się w jego wytrwałej walce o prawdę. Ten walijski dziennikarz oprócz tego, że naraża swe życie i zdrowie, gdy najpierw wybiera się w niebezpieczną podróż po głodującej Ukrainie, to później po powrocie do swego ojczystego kraju wystawia na szwank swą zawodową przyszłość w walce o to, by prawda o zbrodniczej polityce władz ZSRR na Ukrainie ujrzała światło dzienne. Na uznanie zasługuje w tym filmie także pokazanie tego, w jaki sposób renomowani dziennikarze świata zachodniego ukrywali i przeinaczali w owym czasie prawdę o Wielkim Głodzie na Ukrainie. A wszystko to było czynione w imię swego rodzaju „ocieplania” wizerunku Józefa Stalina oraz komunizmu.

Viva.pl

W zasadzie jedyną poważniejszą wątpliwością jaką można mieć wobec tej produkcji jest obecność w niej kilku dłuższych fragmentów pokazujących w mniej lub bardziej obsceniczny sposób nagość. Owszem, przesłanie tych scen nie jest raczej przychylne dla rozwiązłości i innych grzechów (np. używania narkotyków), które się za nimi kryją, gdyż ludzie czyniące te rzeczy ogólnie rzecz biorąc nie są pozytywnymi bohaterami tego filmu. Tradycyjnie jednak pytamy się przy takich okazjach, czy nie dałoby się w bardziej stonowany i ostrożny sposób pokazywać takich obrzydliwości? Czy wszak dajmy na to film opowiadający o zbrodni pedofilii musiałby pokazywać pół-nagie dzieci w różnych bezwstydnych pozach? Oczywiście, że nie jest to konieczne, czego dowodem jest pokaźna liczba produkcji filmowych, w których straszny grzech molestowania dzieci jest potępiany, jednak nie używa się w tym celu wskazanych wyżej przeze mnie drastycznych obrazów. Podobnie, w dawniejszych czasach, reżyserzy filmowi potrafili połączyć piętnowanie zła rozpusty i cudzołóstwa bez pokazywania dosadnych scen obrazujących owe obrzydliwości.

Gwoli jeszcze wyjaśnienia i precyzji dodajmy, iż co prawda w załączonej tabelce w dziale „Nieprzyzwoity język” zaznaczaliśmy „Brak” takowego, jednak nie jesteśmy pewni, że tak było w rzeczywistości. Niżej podpisany po prostu nie wyłapał tego rodzaju słów podczas oglądania filmu, a ponadto nie udało się mi dotrzeć do innych źródeł, które potwierdzałyby obecność tam wulgarnej mowy.

Ogólnie rzecz biorąc zaś polecamy film pt. „Obywatel Jones” jako produkcję z bardzo silnym wartościowym przesłaniem moralnym, który dodatkowo w swym wydźwięku jest mocno antykomunistyczny. Oczywiście jednak ze względu na wspomnianą wyżej obecność w nim scen obscenicznie pokazanej nagości wskazana jest przy oglądaniu tej produkcji ostrożność.

Mirosław Salwowski

PS. Drogi Czytelniku jeśli doceniasz naszą wieloletnią i wytrwałą pracę w dziele propagowania dobrej i chrześcijańskiej kultury oraz uwrażliwiania na dostrzeganie złych lub wątpliwych moralnie i światopoglądowo aspektów przemysłu filmowego to prosimy Cię o wsparcie finansowe naszej działalności. Uczynić to możesz wpłacając dowolnie wybraną przez siebie kwotę pieniężną na poniższe konto bankowe:

22 1140 2004 0000 3402 4023 1523
Mirosław Salwowski, Toruń

Dane do przelewu bankowego dla osób z zagranicy to:

PL 22 1140 2004 0000 3402 4023 1523

Kod SWIFT: BREXPLPWMBK

Mirosław Salwowski, Toruń

31 października 2019 17:29