Filmy
Nowy papież (serial TV)

Ocena ogólna:  Wyraźnie zły (-2)

Tytuł oryginalny
The New Pope
Data premiery (świat)
24 stycznia 2020
Rok produkcji
2019
Gatunek
Serial telewizyjny
Czas trwania
60 minut (czas trwania jednego odcinka)
Reżyseria
Paolo Sorrentino
Scenariusz
Paolo Sorrentino, Umberto Contarello, Stefano Bises
Obsada
Jude Law, John Malkovich, Silvio Orlando, Cécile de France, Javier Cámara, Ludivine Sagnier, Henry Goodman, Maurizio Lombardi, Nora von Waldstätten
Kraj
Francja / Hiszpania / USA / Włochy
BrakNiewieleUmiarkowanieDużoBardzo dużo
Nieprzyzwoity język
Przemoc / Groza
Seks
Nagość / Nieskromność
Wątki antychrześcijańskie
Fałszywe doktryny

Serial ten jest kontynuacją produkcji „Młody papież”. W tej odsłonie widzimy jak w czasie, gdy Pius XIII przebywa w śpiączce, Watykan staje się świadkiem dwóch konklawe. Podczas pierwszego z nich na papieża zostaje wybrany Franciszek II, który jednak szybko opuszcza Stolicę Piotrową w skutek śmierci w nie do końca jasnych okolicznościach. Jego miejsce zajmuje angielski arystokrata sir John Brannox, który w ten sposób staje się papieżem Janem Pawłem III.

Używając jednego z biblijnych porównań serial „Nowy papież” może być przyrównany do złotej misy wypełnionej cuchnącymi obrzydliwościami. Pod względem artystycznym produkcja ta jawi się bowiem owszem jako ujmująca: piękne zdjęcia, scenografia, dobra gra aktorska, etc. Jednakże na płaszczyźnie moralnej i światopoglądowej ten serial to wręcz istne diabelskie wymiociny. Obsceniczność, perwersyjny seks, zakonnice ocierające się w zmysłowym tańcu o wizerunek Krzyża oraz różne inne niemoralne zachowania, co do których sugerowanej oceny twórcy filmu wprowadzają widzów najczęściej na pole dwuznaczności – oto w dużej mierze treść omawianego serialu.

Rolling Stone

A zatem z całą pewnością nie polecamy oglądania tego serialu. To jest po prostu plugastwo i ohyda przebrane w piękne, przyciągające oko szaty.

Mirosław Salwowski

17 lutego 2020 15:26