Filmy
Noc w muzeum

Ocena ogólna:  Dobry ale z poważnymi zastrzeżeniami (+2)

Tytuł oryginalny
Night at the Museum
Data premiery (świat)
17 grudnia 2006
Data premiery (Polska)
19 stycznia 2007
Rok produkcji
2006
Gatunek
Komedia/Fantasy
Czas trwania
105 minut
Reżyseria
Shawn Levy
Scenariusz
Robert Ben Garant, Thomas Lennon
Obsada
Ben Stiller Amy Adams, Owen Wilson, Hank Azaria, Robin Williams, Steve Coogan, Christopher Guest, Bill Hader, Mizuo Peck, Ricky Gervais
Kraj
USA/Wielka Brytania
BrakNiewieleUmiarkowanieDużoBardzo dużo
Nieprzyzwoity język
Przemoc / Groza
Seks
Nagość / Nieskromność
Wątki antychrześcijańskie
Fałszywe doktryny

Główny bohater filmu Larry Daley to rozwiedziony ojciec, który musi walczyć o szacunek swojego kilkuletniego syna, rywalizując z obwieszonym elektronicznymi gadżetami brokerem, „chłopakiem” swojej byłej żony. Szanse w tym starciu ma niewielkie, gdyż sam jest wiecznie niedocenianym wynalazcą bez grosza przy duszy, który co chwilę zmienia pracę i miejsce zamieszkania. Pewnego dnia postanawia jednak ustatkować się dla dobra syna. Znajduje więc niezbyt prestiżową, ale stabilną i spokojną (z pozoru) pracę nocnego stróża w Muzeum Historii Naturalnej. Nie jest jednak gotów na wyzwania, które czekają na niego w miejscu, gdzie określenie „żywe muzeum” należy traktować zupełnie dosłownie …

Film ten, z uwzględnieniem pewnych zastrzeżeń, o których mowa później, uznać można za moralnie budujący. Jest tu bowiem pokazana pozytywna przemiana głównego bohatera z człowieka bujającego w chmurach i łatwo poddającego się w obliczu trudności w odpowiedzialnego, wytrwałego i walecznego mężczyznę. Zaletą filmu jest też przypomnienie ojcom, jak ważne jest dla synów, by mogli być z nich dumni. Kolejnym atutem tego obrazu jest też pokazanie wartości wspólnej walki w słusznej sprawie (z wątkiem pogodzenia się i przyjaźni dotychczasowych wrogów). Niewątpliwą zaletą filmu, zwłaszcza dla dzieci i młodzieży, jest też ożywienie historii przez ciekawe i zabawne „wskrzeszenie” postaci z różnych epok. „Noc w muzeum” z pewności może zachęcać młodszych widzów do innego spojrzenia na „zakurzoną” historię.

Nie bez znaczenia jest też pokazanie w filmie negatywnych skutków rozpadu rodziny. Jak już było wcześniej wspomniane, Larry jest niejako zmuszony rywalizować tu o szacunek swojego własnego syna z obcym człowiekiem. Matka zaś chłopca przenosząc swoje uczucia na nowego mężczyznę ma, chyba nieświadomą, skłonność, by tego „starego” stawiać niżej i w ten sposób podważać jego autorytet w oczach dziecka.

Ta zaleta filmu niestety w sposób bezpośredni łączy się z jego wadą. Chodzi tu, mianowicie, o pokazywanie rozwodów i „ponownego układania sobie życia” jako rzeczy zupełnie naturalnej i bezdyskusyjnej. Również główny bohater, którego żona żyje w cudzołożnym związku, zaczyna „randkować” z nowo poznaną koleżanką z pracy.

Inne uzasadnione wątpliwości mogą tu budzić pewne, raczej niewielkie, elementy nawiązujące do magii i pogaństwa. Te jednak wyjęte są całkowicie z realistycznego kontekstu, na dodatek mają charakter całkowicie prześmiewczy. Zdecydowany za to niesmak budzić może użycie imienia Pana Jezusa w charakterze emocjonalnego wykrzyknika (w polskiej wersji językowej, nie wiem, czy problem ten występuje w oryginale).

Jednakże, jako całość, film stanowić może miłą i użyteczną rozrywkę dla całej rodziny.

Marzena Salwowska

filmweb.pl

filmweb.pl

5 sierpnia 2018 12:56