Filmy
Nie z tego świata

Ocena ogólna:  Wyraźnie zły (-2)

Tytuł oryginalny
Supernatural
Data premiery (świat)
13 sierpnia 2005
Data premiery (Polska)
20 listopada 2006
Rok produkcji
2005 - 2014
Gatunek
Horror
Czas trwania
40-45 minut
Reżyseria
Kim Manners, Philip Sgriccia, Robert Singer, Peter B. Ellis, David Nutter
Obsada
Jared Padalecki, Jensen Ackles, Jim Beaver, Misha Collins, Mark Sheppard
BrakNiewieleUmiarkowanieDużoBardzo dużo
Nieprzyzwoity język
Przemoc / Groza
Seks
Nagość / Nieskromność
Wątki antychrześcijańskie
Fałszywe doktryny

Serial „Nie z tego świata” opowiada historię braci Sama i Deana Winchesterów, którzy są łowcami wszelkiej maści potworów, demonów i duchów. Po śmierci matki, i zaginięciu swego ojca (również łowcy istot nadnaturalnych) postanawiają zwalczać wszystkie pozaziemskie istoty i chronić przed nimi ludzi, jak i również zemścić się za śmierć matki na pewnym żółtoookim demonie.

Na płaszczyźnie moralnej i światopoglądowej produkcja ta ma następujące wady:

1. Serial wręcz ocieka przemocą. Główni bohaterowie nie widzą nic złego w zabijaniu opętanych ludzi, a także torturowaniu wszelkich nadnaturalnych istot dla zdobycia potrzebnej im informacji. Bohaterowie z sezonu na sezon stają się coraz mniej humanitarni. Postaci drugoplanowe również potrafią jedynie walczyć i zabijać.

 

2. Bohaterowie używają magii, a także negatywnie odnoszą się do Boga. Anioły w serialu są okrutne, gardzą ludźmi i chętnie zadają im ból. Od nich bohaterowie dowiadują się, że Bóg albo umarł, albo odszedł i zapewne nie wróci.

 

3.  Serial promuje wiele herezji i antybiblijnych wypaczeń. Przykładowo, demony wcale nie są upadłymi aniołami, jak mówi o tym Biblia. W uniwersum „Nie z tego świata” demony to ludzie, którzy w piekle zgodzili się na torturowanie innych dusz. Bohaterowie noszą wiele pogańskich amuletów, które uniemożliwiają ich opętanie jak i lokalizacje przez demony. Homoseksualizm jest akceptowalny tak przez „anioły” jak i przez Boga. Biblia według autorów tegoż serialu to książka, która zawiera wiele błędów, a prawda o wszelkich nadnaturalnych istotach zawarta jest w innych księgach o tematyce demonicznej. Wraz z kolejnymi sezonami dodawane są nowe zestawy wierzeń z wielu innych religii niechrześcijańskich, a także przemyślenia autorów. Przykładowo, gdy bohaterowie próbują powstrzymać apokalipsę, (oczywiście również i ona jest wypaczona) spotykają śmierć, jako jednego z jeźdźców apokalipsy, który twierdzi (śmierć gra mężczyzna), że i Bóg kiedyś umrze, a tylko śmierć jest wieczna. Tak więc, serial „Nie z tego świata” zawiera wiele przekłamań.

nieztegoswiata3

 

Podsumowując, jest to serial antychrześcijański, mający na celu przekonać chrześcijan, że  to, co wierzą nie jest prawdą, a tylko małym jej ułamkiem. Serial „Nie z tego świata” to toksyczna mieszanina obrzydliwości, błędów i herezji groźna dla serc i umysłów.

Dantel Vadei

23 września 2017 15:11