Filmy
Narodziny gwiazdy

Ocena ogólna:  Dobry ale z bardzo poważnymi zastrzeżeniami (+1)

Tytuł oryginalny
A Star Is Born
Data premiery (świat)
31 sierpnia 2018
Data premiery (Polska)
30 listopada 2018
Rok produkcji
2018
Gatunek
Dramat
Czas trwania
135 minuty
Reżyseria
Bradley Cooper
Scenariusz
Will Fetters, Bradley Cooper
Obsada
Bradley Cooper, Lady Gaga, Sam Elliott, Dave Chappelle, Anthony Ramos, Bonnie Somerville, Andrew Dice Clay, Michael Harney
Kraj
USA
BrakNiewieleUmiarkowanieDużoBardzo dużo
Nieprzyzwoity język
Przemoc / Groza
Seks
Nagość / Nieskromność
Wątki antychrześcijańskie
Fałszywe doktryny

Film ten opowiada historię romantycznej relacji, jaką zawiązała się pomiędzy piosenkarzem Jacksonem Mainem a młodą kobietą Ally, która również jest uzdolniona muzycznie, lecz zarabia na życie imając się różnych dorywczych zajęć. Jackson pomaga swej ukochanej w wybiciu się jako piosenkarka. Z biegiem czasu ich związek zostaje jednak wystawiony na poważną próbę, a to z powodu grzechów pijaństwa oraz narkomanii, w które Maine często popada.

Na płaszczyźnie moralnej i światopoglądowej film pt. „Narodziny gwiazdy” ma różne mniej lub bardziej niebezpieczne albo dwuznaczne elementy (obfitość wulgarnej mowy, sceny seksu, nieskromność strojów, pobłażliwy stosunek do homoseksualizmu oraz transwestytyzmu). Jednak mimo tych wszystkich jego wad postanowiliśmy mu dać notę +1 z dwóch powodów. Po pierwsze: w dobry sposób odmalowuje on zło i spustoszenie dokonywane przez grzechy pijaństwa i narkomanii. Po drugie: wskazuje się też w nim na różne pułapki, które czyhają na osoby wchodzące w świat popkultury i show businnesu.Podsumowując: przy zachowaniu dużej ostrożności i krytycyzmu można z tego filmu wynieść pewne wyraźnie dobre oraz budujące rzeczy.

Mirosław Salwowski

9 lutego 2020 16:36