Filmy
Mój piękny syn

Ocena ogólna:  Dobry ale z poważnymi zastrzeżeniami (+2)

Tytuł oryginalny
Beautiful Boy
Data premiery (świat)
7 września 2018
Data premiery (Polska)
4 stycznia 2019
Rok produkcji
2018
Gatunek
Dramat
Czas trwania
111 minut
Reżyseria
Felix Van Groeningen
Scenariusz
Luke Davies, Felix Van Groeningen
Obsada
Steve Carell, Timothée Chalamet, Maura Tierney, Christian Convery, Oakley Bull, Kaitlyn Dever, Amy Ryan, Stefanie Scott
Kraj
USA
BrakNiewieleUmiarkowanieDużoBardzo dużo
Nieprzyzwoity język
Przemoc / Groza
Seks
Nagość / Nieskromność
Wątki antychrześcijańskie
Fałszywe doktryny

Film oparty na autobiograficznej powieści Davida Sheffa. Opowiada on o tym, jak Nic, nastoletni chłopak, który wychował się w dobrym domu i kochającej rodzinie zaczyna pogrążać się w uzależnieniu od ciężkich narkotyków. David, jego ojciec podejmuje wytrwałą walkę o wyciągnięcie swego syna z tego nałogu.

Obraz ten na pewno należy pochwalić za dogłębny i poruszający sposób pokazania spustoszeń, jakie niosą za sobą ciężkie narkotyki. Film ów nie zatrzymuje się jednak tylko na pesymistycznym odmalowaniu skutków zagłębiania się w ową nieprawość, ale pokazuje także działania zmierzające do pokonania tego nałogu. Za budujący można uznać też sposób ukazania nacechowanych serdecznością więzów łączących ojca z synem. Ogólnie rzecz biorąc po stronie plusów tego filmu należy odnotować to, iż pokazuje on historię człowieka, który w niezwykle ciężkiej i kryzysowej sytuacji próbuje postępować dobrze i właściwie.

TimothŽe Chalamet as Nic Sheff and Steve Carell as David Scheff star in BEAUTIFUL BOY

Jeśli chodzi o bardziej wątpliwe czy dwuznaczne elementy omawianej produkcji to trzeba do nich zaliczyć dużą ilość wulgaryzmów i jedną dość wyrazistą scenę obcowania seksualnego. Ponadto, jeden z wątków można interpretować jako lekko antyreligijny i antychrześcijański. Chodzi o scenę, w której młoda narkomanka wyznaje, iż nie chciała się leczyć, gdyż podczas prowadzonej z nią terapii „ciągle pier***o o Bogu„. Ta wypowiedź nie została zganiona czy zrównoważona jakimś bardziej wyrazistym i pozytywnym odniesieniem do Pana Boga i religii. Ponadto, główny bohater filmu jest rozwodnikiem, którego drugie małżeństwo zostało zawarte chyba przed kimś w rodzaju kobiety-pastora. Może więc to być pewien ukłon ze strony twórców tego obrazu w stronę bardzo liberalnych i modernistycznych nurtów chrześcijaństwa. Co do rozwodu głównego Davida to trzeba jednak uczciwie dodać, że niektóre ze scen wydają się sugerować, iż narkotykowe problemy Nica miały swe źródło w owym wydarzeniu.

Mirosław Salwowski

 

8 stycznia 2019 18:31