Filmy
Miszmasz, czyli Kogel Mogel 3

Ocena ogólna:  Wyraźnie zły (-2)

Data premiery (świat)
25 stycznia 2019
Rok produkcji
2019
Gatunek
Komedia
Czas trwania
93 minuty
Reżyseria
Kordian Piwowarski
Scenariusz
Ilona Łepkowska
Obsada
Grażyna Błęcka-Kolska, Katarzyna Łaniewska, Zdzisław Wardejn, Ewa Kasprzyk, Aleksandra Hamkało, Nikodem Rozbicki, Maciej Zakościelny, Katarzyna Skrzynecka, Małgorzata Rożniatowska, Paweł Nowisz, Anna Mucha
Kraj
Polska
BrakNiewieleUmiarkowanieDużoBardzo dużo
Nieprzyzwoity język
Przemoc / Groza
Seks
Nagość / Nieskromność
Wątki antychrześcijańskie
Fałszywe doktryny

Film ten jest kontynuacją znanej polskiej serii komediowej. W tej odsłonie widzimy, jak do Polski przyjeżdża Marcin, blisko 30-letni syn Katarzyny (rozwiedzionej nauczycielki), który przez ostatnie lata mieszkał z ojcem w Holandii. Na wsi, do której wrócił, Marcin zamierza otworzyć dyskotekę oraz – oczywiście nielegalną – plantację marihuany.

Na płaszczyźnie moralnej i światopoglądowej film ten nie nadaje się do obrony i można powiedzieć, że współgra ze swym wyjątkowo niskim artystycznie poziomem. Co prawda, główny bohater ostatecznie – pod wpływem swej ukochanej – rezygnuje z uprawy marihuany, jednak inne rzeczy pokazane w tej produkcji wspierają takie złe rzeczy jak: homoseksualizm, rozwody (i w domyśle cudzołóstwo po takowym), kłamstwo oraz nieskromne tańce i stroje. Do tego dochodzi jeszcze dość duża liczba sprośnych aluzji i żartów, czasami nawet nawiązujących do takiego zboczenia, jakim jest bestializm (vide: scena, w której pies liże imitację męskiego przyrodzenia).

Summa summarum promuje się tu zatem więcej nieprawości niż dobra i cnoty. To tak jakby dostać jeden kwiatek, by za chwilę otrzymać w głowę cztery lub pięć uderzeń pięścią.

Mirosław Salwowski

21 lipca 2020 14:45