Filmy
Maixabel

Ocena ogólna:  Dobry (+3)

Data premiery (świat)
17 września 2021
Rok produkcji
2021
Gatunek
Dramat
Czas trwania
115 minut
Reżyseria
Icíar Bollaín
Scenariusz
Isa Campo, Icíar Bollaín
Obsada
Blanca Portillo, Luis Tosar, María Cerezuela
Kraj
Hiszpania
BrakNiewieleUmiarkowanieDużoBardzo dużo
Nieprzyzwoity język
Przemoc / Groza
Seks
Nagość / Nieskromność
Wątki antychrześcijańskie
Fałszywe doktryny

Mąż Maixabel (głównej bohaterki filmu) zostaje zamordowany przez terrorystów z ETA. Początkowo mordercy ci nie wydają się odczuwać żadnych wyrzutów sumienia z powodu tego co zrobili, lecz po kilku latach pobytu w więzieniu i dla nich przychodzi czas na pożyteczne refleksje.

Na płaszczyźnie moralnej i światopoglądowej film ten jest głęboko mądrą opowieścią na wielu płaszczyznach. Mówi nam o tym, jakie piętno zabijanie odciska na samych sprawcach – choćby i ci wpierw tłumaczyli je sobie w polityczny sposób. Mówi o złu politycznego terroryzmu – przez co też w pewien pośredni sposób wskazuje na potrzebę okazywania szacunku wobec legalnie ustanowionych władz cywilnych. Mówi wreszcie – co jest jego najważniejszym przesłaniem – o trudnym zadaniu przebaczenia swym krzywdzicielom, ale także o dojrzewaniu owych krzywdzicieli do uznania powagi popełnionego przez siebie zła.

Zaletą tego filmu jest także fakt, iż nie eksponuje się w nim krwawej przemocy, seksu, nieskromności oraz obsceniczności. Jako pewien znak zapytania co do niektórych scen w nim zawartych można postawić pytanie, czy aby nie pokazuje się w nim (bez krytycznych aluzji) par homoseksualnych – ale nawet jeśli tak, to takowe odniesienia są na tyle na tyle niejednoznacznie, że i tak trudno w związku z tym podnosić jakiś poważniejszy zarzut. Również to, iż główna bohaterka filmu i jej zabity mąż zostali przedstawieni jako działacze partii socjalistycznej, nie stanowi dla nas przyczynku do przeprowadzania jakiejś wyraźniejszej krytyki. Socjaliści wszak to też ludzie i choć błądzą w niejednej ważnej kwestii, to i oni wszak potrafią kochać oraz przebaczać. Ponadto, przynależność głównej bohaterki filmu do ugrupowania socjalistycznego jest tak naprawdę dość dalekim jego tłem i twórcy nie wykorzystali tego wątku do bezpośredniego czy bardziej bliskiego promowania błędnych aspektów ideologii socjalistycznej.

Mirosław Salwowski

23 kwietnia 2022 10:41