Filmy
Lucy

Ocena ogólna:  Wyraźnie zły (-2)

Tytuł oryginalny
Lucy
Data premiery (świat)
24 lipca 2014
Data premiery (Polska)
14 sierpnia 2014
Rok produkcji
2014
Gatunek
Sci-Fi
Czas trwania
89 minut
Reżyseria
Luc Besson
Scenariusz
Luc Besson
Obsada
Scarlett Johansson, Morgan Freeman, Min-sik Choi, Amr Waked, Julian Rhind-Tutt, Pilou Asbak, Analeigh Tipton, Jan Oliver Schroeder, Luca Angeletti
Kraj
Francja
BrakNiewieleUmiarkowanieDużoBardzo dużo
Nieprzyzwoity język
Przemoc / Groza
Seks
Nagość / Nieskromność
Wątki antychrześcijańskie
Fałszywe doktryny

Tytułowa Lucy (grana przez Scarlett Johansson) wraz z grupą innych osób zostaje porwana przez gangsterów z Dalekiego Wschodu, którzy wszczepiają jej w organizm nowo wyprodukowany supernarkotyk. Ci przestępcy wyznaczają Lucy zadanie przetransportowania owego narkotyku za granicę. Coś jednak idzie nie tak i w organizmie tej kobiety ów środek zaczyna się uwalniać, oddziałując w ten sposób na jej ciało, psychikę i umysł. Lucy pod wpływem narkotyku stopniowo odkrywa w sobie nadludzkie, a nawet wręcz boskie zdolności.

Film ten na płaszczyźnie moralnej i światopoglądowej niesie ze sobą bardzo groźne przesłanie, którym de facto jest głoszenie wiary w boskie moce człowieka. Właściwością narkotyku, który zostaje podany Lucy jest bowiem to, iż uaktywnia on 100 procent możliwości ludzkiego mózgu. A w filmie tym owe 100 procent oznacza w zasadzie nabycie wszechmocy – Lucy może wszak nawet cofać się w czasie, znikać i pojawiać się kiedy zechce, bez problemu pokonywać wydawałoby się znacznie silniejszych od siebie przeciwników, zaś ostatecznie „rozpływa” się ona we wszechświecie oznajmiając, iż jest „we wszystkim”. Dodajmy, iż te zdolności Lucy nie otrzymuje w filmie od wszechmocnego Boga, ale niejako były one już w niej uśpione, a tylko supernarkotyk je przebudził i uaktywnił.

Film.org.pl

Przesłanie omawianej produkcji jest więc starym kłamstwem szatana łudzącego ludzi, iż mogą zrównać się z Bogiem, a nawet wywyższyć ponad Niego. Prawda jest jednak taka, iż żadne stworzenie nigdy nie było i nigdy nie będzie postawione na równi z Wszechmocnym. Pismo święte mówi wszak: „Ja, któremu na imię Jahwe, chwały mojej nie odstąpię nikomu innemu ani czci mojej bożkom” (Iz 42, 8). Nawet więc, gdyby filmowa Lucy otrzymywała różne nadzwyczajne zdolności od Boga w nagrodę za swe świątobliwe i cnotliwe życie to i tak nie mogła by ona ich otrzymać w takim stopniu, jak jest pokazane w tym filmie. Choćby i sama Najświętsza Maria Panna, która została wywyższona przez Boga ponad wszystkich ludzi i aniołów nie ma takiej mocy jak filmowa Lucy. A przecież w owym obrazie te zdolności bohaterki nie są pokazane jako dar od Wszechmocnego, ale jako przebudzenie siły, która tkwi już w człowieku. Jest to całkowicie antychrześcijańskie i diaboliczne przesłanie od którego należy odwracać się ze wstrętem.

Mirosław Salwowski

26 października 2017 09:35