Filmy
Lincoln

Ocena ogólna:  Dobry ale z poważnymi zastrzeżeniami (+2)

Tytuł oryginalny
Lincoln
Data premiery (świat)
8 października 2012
Data premiery (Polska)
1 lutego 2013
Rok produkcji
2012
Gatunek
Dramat historyczny
Czas trwania
149 minut
Reżyseria
Steven Spielberg
Scenariusz
Doris Kearns Goodwin, Tony Kushner, John Logan, Paul Webb
Obsada
Daniel Day-Lewis, Sally Field, Tommy Lee Jones, David Strathairn, James Spader, Joseph Gordon-Levitt, Hal Holbrook, John Hawkes, Tim Blake Nelson, Jared Harris, Jackie Earle Haley, Bruce McGill, Gulliver McGrath
Kraj
USA
BrakNiewieleUmiarkowanieDużoBardzo dużo
Nieprzyzwoity język
Przemoc / Groza
Seks
Nagość / Nieskromność
Wątki antychrześcijańskie
Fałszywe doktryny

Film ten koncentruje się na tym etapie prezydenckiej aktywności Abrahama Lincolna, w której ów polityk jeszcze w czasie trwania amerykańskiej wojny secesyjnej podjął starania o uchwalenie, znoszącej w swej treści niewolnictwo, 13 – tej poprawki do konstytucji Stanów Zjednoczonych.

Dobrze się stało, iż ta filmowa produkcja została doceniona (między innymi dwoma Oscarami), gdyż rzeczywiście zasługuje ona na pochwałę. Jest to bowiem obraz pokazujący nam, jak polityk może w sposób wytrwały, a zarazem rozsądny i mądry, walczyć ze złem swego czasu. W tym przypadku owym złem była oczywiście niemoralna i okrutna forma niewolnictwa, która była praktykowana przez większą część XIX wieku na Południu USA i w obronie której to stany południowe podniosły bunt przeciwko rządowi federalnemu oraz rozpętały krwawą, bratobójczą wojnę. Lincoln choć jak większość ludzi swych czasów też miał pewne tendencje rasistowskie, to jednak instytucję niewolnictwa uważał za tak moralne, jak i polityczne zło, które trzeba w miarę możności przynajmniej ograniczać. Gdy zaś pojawiła się okazja, by móc całkowicie zakazać tego zła, skorzystał z niej, forsując przeprowadzenie 13-tej poprawki. Temu chwalebnemu aspektowi życia tego amerykańskiego prezydenta poświęcony jest właśnie omawiany film.

Prócz nadmiaru wulgarnej mowy w filmie nie ma eksponowania obsceniczności, seksu czy nieskromności, przez co w pewien relatywny sposób jest on zdatny do oglądania przez młode osoby. Jako że akcja obrazu dzieje się w czasie krwawej wojny, to przemoc jest oczywiście w nim obecna, jednak nie wydaje się, by była ona tu eksploatowana ponad miarę.

Jako pewnego rodzaju zastrzeżenie co do treści tego filmu możemy dodać, że mimo, iż ogólnie rzecz biorąc walka prezydenta Lincolna o uchwalenie XIII poprawki do konstytucji była oczywiście słuszna, jednak nie wszystkie z metod przez niego używanych można by bez żadnego cienia wątpliwości pochwalić.

Ogólnie jednak polecamy ten film jako dobrą i inspirującą historię o tym, jak rządzący i politycy mogą wykorzystywać dane im przez Boga przywileje do walki ze złem swych czasów.

Mirosław Salwowski

20 października 2019 17:58