Filmy
Lejdis

Ocena ogólna:  Wyraźnie niebezpieczny albo dwuznaczny (-1)

Data premiery (Polska)
1 lutego 2008
Rok produkcji
2008
Gatunek
Komedia romantyczna
Czas trwania
136 minut
Reżyseria
Tomasz Konecki
Scenariusz
Andrzej Saramonowicz, Anna Andrychowicz-Słowik, Małgorzata Saramonowicz, Ewa Sienkiewicz, Hanna Węsierska
Obsada
Edyta Olszówka, Izabela Kuna, Magdalena Różczka, Anna Dereszowska
Kraj
Polska
BrakNiewieleUmiarkowanieDużoBardzo dużo
Nieprzyzwoity język
Przemoc / Groza
Seks
Nagość / Nieskromność
Wątki antychrześcijańskie
Fałszywe doktryny

Opowieść o czterech mieszkających w Warszawie kobietach około trzydziestki – Łucji, Gośce, Monice i Karolinie (vel „Korbie”) – które łączy przyjaźń oraz różne problemy natury sercowej i egzystencjalnej. Łucja pracuje w szkole podstawowej, wychowuje nastoletniego syna i jest notorycznie zdradzana przez swego narzeczonego. Gośka jest prawniczką, zamężną z europosłem, który próbuje przed nią ukrywać swój homoseksualizm (oraz konkretne czyny z tym związane). Monika ma bogatego męża, jednak posiada kompleksy związane ze swym wyglądem. Karolina zaś prowadzi bardzo rozwiązły styl życia, traktując kolejnych poznawanych przez siebie mężczyzn jako swe erotyczne trofea.

Na płaszczyźnie moralnej i światopoglądowej film ten mocno miesza ze sobą życzliwe przedstawianie tak dobrych, jak i złych rzeczy. Z jednej strony mamy bowiem tu mniej lub bardziej przychylne pokazywanie cudzołóstwa, nierządu, sodomii oraz nieskromności, z drugiej zaś w pozytywny sposób odmalowane zostają takie wartości oraz właściwe zachowania jak przyjaźń, lojalność, wybaczenie, poświęcenie się dla innych oraz szacunek dla rodziców. Należy też odnotować, że w produkcji tej mamy wątek, który można nazwać mianem „Pro Life”, gdyż jedna z bohaterek ostatecznie postanawia nie zabijać swego nienarodzonego dziecięcia, a jego narodziny wzmacniają jej małżeński związek, który wcześniej wydawał się w pewnego rodzaju kryzysie.

Summa summarum postanowiliśmy jednakże zasadniczo rzecz biorąc negatywnie ocenić ten film, gdyż złe rzeczy wydają się w nim przeważać nad dobrymi, a ponadto cała jego fabuła jest mocno nasączona klimatem sprośności oraz seksualnej frywolności.

Mirosław Salwowski

1 lipca 2020 17:21