Filmy
Larry Crowne – uśmiech losu

Ocena ogólna:  Wyraźnie niebezpieczny albo dwuznaczny (-1)

Tytuł oryginalny
Larry Crowne
Data premiery (świat)
27 czerwca 2011
Data premiery (Polska)
1 lipca 2011
Rok produkcji
2011
Gatunek
Komedia romantyczna
Czas trwania
99 minut
Reżyseria
Tom Hanks
Scenariusz
Tom Hanks, Nia Vardalos
Obsada
Tom Hanks, Julia Roberts, Gugu Mbatha-Raw, Wilmer Valderrama, Bryan Cranston, Cedric the Entertainer, George Takei, Taraji P. Henson
Kraj
USA
BrakNiewieleUmiarkowanieDużoBardzo dużo
Nieprzyzwoity język
Przemoc / Groza
Seks
Nagość / Nieskromność
Wątki antychrześcijańskie
Fałszywe doktryny

Opowieść o Larry Crownie, wieloletnim i wzorowym pracowniku jednego z hipermarketów, który o dziwo, pewnego dnia dowiaduje się, że zostaje z niego zwolniony (powodem ma być to, iż nigdy nie skończył college’u, przez co i tak nie można go awansować).  Po niezbyt udanych próbach poszukiwania nowej pracy, Larry zapisuje się na studia. Decyzja ta – dzięki, której m.in. pozna panią profesor Mercedes Tainot – okaże się prawdziwie odmienić jego życie.

Na płaszczyźnie moralnej i światopoglądowej  film ów trudno polecić i pochwalić. Co prawda ma on optymistyczne przesłanie, nie epatuje seksem, nagością, wulgarnością oraz przemocą, a nawet wydaje się dość nieprzychylnie przedstawiać zwyczaj korzystania z pornografii (czyni tak jeden z mniej sympatycznych bohaterów), to jednak z drugiej strony rozwód i cudzołóstwo są tu ukazane jako wstęp do nowego szczęśliwego życia. Ostatni z tych aspektów zaprezentowany jest na przykładzie Larry’ego i Merdedes, którzy zakochują się w sobie i – w domyśle – postanawiają wejść ze sobą w intymny związek (sygnalizowane jest to przez namiętne pocałunki i uściski, którym się oddają).  Obie te postacie mają jednak już za sobą związki małżeńskie (zakończone rozwodem), a więc w ich wypadku oznacza to podeptanie swych wcześniejszych ślubów i rozpoczęcie życia w cudzołóstwie. Poza tym, w omawianym filmie są też dość przychylne wzmianki o pogańskim systemie Feng Shui (jeden z bardziej sympatycznych bohaterów miał się dzięki praktykowaniu owego wyleczyć z cukrzycy;  pokazane jest też jak  ćwiczy on ową metodą z większą grupą osób).

Larry Crowne/filmweb.pl

Larry Crowne/filmweb.pl

Gdyby oczyścić ową produkcję z sympatii dla cudzołóstwa, rozwodu i pogaństwa, wyszłaby nam całkiem dobra (acz z pewnymi zastrzeżeniami) komedia.  A tak niestety mamy kolejny dwuznaczny i niebezpieczny film, w którym rzeczy dobre zostały bardzo mocno wymieszane ze złymi.

15 listopada 2015 16:23