Filmy
Kursk

Ocena ogólna:  Dobry (+3)

Data premiery (świat)
6 września 2018
Data premiery (Polska)
14 grudnia 2018
Rok produkcji
2018
Gatunek
Dramat
Czas trwania
117 minut
Reżyseria
Thomas Vinterberg
Scenariusz
Robert Rodat
Obsada
Matthias Schoenaerts, Léa Seydoux, Colin Firth, Peter Simonischek, August Diehl, Max von Sydow, Michael Nyqvist, Steven Waddington
Kraj
Belgia/Francja
BrakNiewieleUmiarkowanieDużoBardzo dużo
Nieprzyzwoity język
Przemoc / Groza
Seks
Nagość / Nieskromność
Wątki antychrześcijańskie
Fałszywe doktryny

Film ten opowiada prawdziwą historię tragicznego rejsu rosyjskiego podwodnego atomowego okrętu „Kursk”. W sierpniu 2000 roku na oczach całego świata doszło wówczas do wypadku owego statku, w wyniku którego śmierć poniosło 118 znajdujących się tam marynarzy. Do takiego tragicznego finału miała też przyczynić się postawa władz rosyjskich, które były niechętne przyjęciu pomocy państw zachodnich w ratowaniu swych marynarzy.

Obraz ten zasadniczo zasługuje na pochwałę, gdyż w przejmujący sposób pokazuje tragedię marynarzy z okrętu „Kursk” podkreślając zarazem silne więzy ich łączące. Obserwujemy wszak tu wzajemne oddanie członków załogi tego statku, przez które w praktyczny sposób realizuje się biblijne i tradycyjnie chrześcijańskie przykazanie miłości bliźniego. W filmie w wyraźny sposób poddana zostaje krytyce swego rodzaju duma i ambicja władz rosyjskich, które nawet za cenę ryzykowania śmierci obywateli swego kraju opóźniają przyjęcie pomocy państw zachodnich. Na uznanie zasługuje też to, iż omawiana produkcja nie epatuje widzów obscenicznością, nieskromnością i seksem (choć można by w niektórych wątkach znaleźć ku temu pretekst).

Kinepolis

Jako minus „Kurska” można odnotować pokazane w nim sceny pijaństwa, które osadzone zostały w atmosferze radości i dobrej zabawy. Można się też zastanawiać, czy niektóre z aktów niechęci, jakie były okazywane przez dzieci marynarzy przedstawicielom rosyjskich władz nie szły zbyt daleko.

Mirosław Salwowski

28 grudnia 2018 17:23