Filmy
Kurier

Ocena ogólna:  Dobry ale z poważnymi zastrzeżeniami (+2)

Data premiery (świat)
11 marca 2019
Data premiery (Polska)
15 marca 2019
Rok produkcji
2019
Gatunek
Historyczny/Sensacyjny
Czas trwania
114 minut
Reżyseria
Władysław Pasikowski
Scenariusz
Władysław Pasikowski, Sylwia Wilkos
Obsada
Philippe Tłokiński, Julie Engelbrecht, Bradley James, Martin Butzke, Nico Rogner, Patrycja Volny, Tomasz Schuchardt, Jan Frycz
Kraj
Polska
BrakNiewieleUmiarkowanieDużoBardzo dużo
Nieprzyzwoity język
Przemoc / Groza
Seks
Nagość / Nieskromność
Wątki antychrześcijańskie
Fałszywe doktryny

Film ten został nakręcony na podstawie prawdziwej historii misji kurierskiej Jana Nowaka-Jeziorańskiego, który w przeddzień wybuchu Powstania Warszawskiego otrzymał od emigracyjnych władz polskich w Londynie rozkaz dotarcia do dowództwa Armii Krajowej, by powstrzymać je od rozpoczęcia akcji zbrojnej. W obrazie tym widzimy różne mniej lub bardziej sensacyjne perypetie Jana Nowaka-Jeziorańskiego związane z wypełnieniem tej misji.

W niejednym aspekcie film pt. „Kurier” należy ocenić pozytywnie. Z jednej strony mamy tu bowiem wartkie kino akcji, z drugiej zaś nie znajdziemy w nim epatowania przemocą bądź naturalistycznych scen rozlewu krwi. Podobnie, lekko romantyczny wątek nie posłużył twórcom omawianej produkcji do naszpikowania jej scenami seksu, nagości i obscenicznych aluzji. W filmie tym w życzliwy sposób pokazywane są także takie wartości oraz postawy jak: odwaga, poświęcenie, rycerski stosunek do niewiast, niezgoda na ratowanie swego życia za pomocą współuczestnictwa w mordowaniu niewinnych.

Film -Dziennik

Mimo powyżej pokazanych zalet na krytykę obraz ten zasługuje z powodu aprobatywnego ukazania faktycznego nieposłuszeństwa względem legalnych władz, jakiego dopuścił się główny bohater. Nieposłuszeństwa w rzeczy – której realizacja – nie wiązałaby się z ewidentnym pogwałceniem Bożych przykazań lub prawa naturalnego.

Mirosław Salwowski

30 marca 2019 18:10