Filmy
Krwawy diament

Ocena ogólna:  Dobry ale z poważnymi zastrzeżeniami (+2)

Tytuł oryginalny
Blood Diamond
Data premiery (świat)
8 grudnia 2006
Data premiery (Polska)
26 stycznia 2007
Rok produkcji
2006
Gatunek
Dramat
Czas trwania
143 minuty
Reżyseria
Edward Zwick
Scenariusz
Charles Leavitt, Marshall Herskovitz, Edward Zwick
Obsada
Leonardo DiCaprio, Jennifer Connelly, Djimon Hounsou, Kagiso Kuypers, Arnold Vosloo, Benu Mabhena
Kraj
USA/Niemcy
BrakNiewieleUmiarkowanieDużoBardzo dużo
Nieprzyzwoity język
Przemoc / Groza
Seks
Nagość / Nieskromność
Wątki antychrześcijańskie
Fałszywe doktryny

W tle rozgrywającej się w latach 90-tych XX wieku wojny domowej w Sierra Leone twórcy filmu pt. „Krwawy diament” pokazali losy dwójki głównych bohaterów: Danny’ego, cynicznego przemytnika z RPA i Solomona, prostego rybaka z ludu Mende. Ich losy połączyła jednak nie tylko krwawa wojna, ale też inna rzecz – wielkiej wartości różowy diament. Solomon pracując przymusowo przy wykopie diamentów, ukrył bowiem ów szlachetny kamień w znanym tylko sobie miejscu, zaś Danny (a także inne osoby) pragną zdobyć ów diament w nadziei na szybkie wzbogacenie się. W ten sposób rozpoczyna się wręcz szaleńcze poszukiwanie diamentu. W międzyczasie jednak Dia, małoletni syn Solomona zostaje porwany przez walczących z rządem Sierra Leone rebeliantów, którzy poprzez naszpikowanie go narkotykami i psychiczną manipulację chłopcem, czynią z niego, jedno z „dzieci-żołnierzy”.

Choć duża część opisu powyższego filmu może wydać się zapowiedzią typowej „strzelanki”, gdzie  prawdziwym i głównym bohaterem są sceny efektownego zabijania i ranienia, na szczęście nie mamy do czynienia w tym wypadku z czymś takim. Owszem, w produkcji tej jest wiele ujęć typowych dla filmów sensacyjnych,  jednak lekcje moralne z niej się wyłaniające nie są  tu jedynie czymś dodatkowym i ubocznym, ale stanowią wręcz jej główną treść.  Fabuła tego obrazu w bardzo sugestywny i wyraźny sposób kieruje nas wszak m.in., w stronę potępiania chciwości, a pośrednio też próżności (wyrażającej się w chęci ozdabiania się drogimi kamieniami), które to napędzają grabieżczą eksploatację niektórych krajów Afryki, a przez to przyczyniają się też do krwawych wojen domowych, w których jednym z celów jest pozyskiwanie diamentów, a następnie handel nimi. Dużym atutem filmu jest też pokazanie pozytywnej przemiany Danny’ego, który z cynicznego i dość amoralnego przemytnika przemienia się w osobie gotową z narażeniem swego życia pomagać  bliźnim. W ujmujący sposób, w produkcji tej pokazano też silne więzi panujące w rodzinie Solomona, których wyrazem jest też to, iż ów kierując się wielką miłością do swego syna Dia, próbuje wyrwać go z rąk bezwzględnych przywódców rebeliantów i przywrócić w nim poczucie moralności i ludzkiej godności.

filmweb.pl

filmweb.pl

Pewnym większym zarzutem wobec tego filmu jest niewątpliwie nadmiar występującej w niej wulgarnej mowy. Poza tym, mimo wszystko, lekko wątpliwym wydaje się też początkowe zachowanie Solomona, który kradnie diament po to by zapewnić lepszy byt swej rodzinie. Z drugiej jednak strony, sam sposób wydobywania owych drogich kamieni był jeszcze bardziej wątpliwy moralnie i chyba nie byłoby większą przesadą określić go mianem „ogromnej kradzieży”. Ostatecznie zaś, diament, który Solomon ukrył, posłuży mu nie do zwykłego polepszenia materialnego losu swej rodziny, ale do zdemaskowania chciwości i zachłanności wielkich korporacji.

9 kwietnia 2015 17:12