Filmy
Królewna Śnieżka i Łowca

Ocena ogólna:  Dobry (+3)

Tytuł oryginalny
Snow White and the Huntsman
Data premiery (świat)
30 maja 2012
Data premiery (Polska)
1 czerwca 2012
Rok produkcji
2012
Gatunek
Fantasy
Czas trwania
127 minut
Reżyseria
Rupert Sanders
Scenariusz
Evan Daughert, Hossein Amini, John Lee Hancock
Obsada
Kristen Stewart, Chris Hemsworth, Charlize Theron, Sam Claflin, Bob Hoskins, Ian McShane, Ray Winstone, Eddie Marsan, Toby Jones, Sam Spruell, Nick Frost
Kraj
USA
BrakNiewieleUmiarkowanieDużoBardzo dużo
Nieprzyzwoity język
Przemoc / Groza
Seks
Nagość / Nieskromność
Wątki antychrześcijańskie
Fałszywe doktryny

Kolejna, niezbyt klasyczna, adaptacja słynnej baśni braci Grimm o królewnie Śnieżce. Zaczyna się jednak dość tradycyjnie – w pewnym królestwie włada szczęśliwie dobry król. Ma on ukochaną żonę i piękną córeczkę. Żona władcy umiera jednak przedwcześnie. Pewnego dnia owdowiały król wyrusza na wojnę, podczas której z rąk wroga ratuje tajemniczą Ravennę. Oczarowany urodą nieznajomej poślubia ją już następnego dnia. Nowa królowa w noc poślubną morduje męża i dokonuje rzezi jego najwierniejszych poddanych, Śnieżkę zaś zamyka w lochu. Mija kilka lat. W tym czasie królestwo pod okrutnymi rządami Ravenny popada w ruinę. Śnieżka zaś wyrasta w lochach na młodą kobietę. Kiedy czarodziejskie lustro mówi Złej Królowej, że Śnieżka przewyższa ją już urodą, a serce dziewczyny pozwoli zachować jej młodość i żyć na wieki, Ravenna postanawia zgładzić konkurentkę. Śnieżce jednak udaje się zbiec, królowa wysyła więc w ślad za nią doświadczonego łowcę …

Opowieść o królewnie Śnieżce w tej wersji jest pełnym akcji, nie stroniącym od dość krwawych i przerażających scen filmem fantasy, jako taka więc nie nadaje się dla najmłodszych widzów. Dla starszych może jednak stanowić ciekawą i wartościową rozrywkę.

Mimo sporego odejścia od fabuły baśni braci Grimm, film zachowuje z niej to co najważniejsze, czyli przesłanie, że wewnętrzne piękno jest ważniejsze niż to zewnętrzne, a sama piękna powierzchowność w połączeniu ze szpetotą wnętrza jest, mówiąc językiem biblijnym, jak „złoty kolczyk w pysku świni” (Przyp 11,22). Dodatkowo film prezentuje w bardzo negatywnym świetle szaleńczą pogoń za wieczną młodością i urodą. Za tymi dobrami bowiem ugania się tu za wszelką cenę Zła Królowa. Natomiast pozytywne postaci – napotkane przez Śnieżkę opiekunki dziewczynek, poświęcają własną urodę dla dobra podopiecznych.

Poza tym głównym przesłaniem, film pokazuje też w pozytywnym świetle szereg tradycyjnych wartości. Jest tu, między innymi, docenione poświęcenie dla innych, odwaga waleczność, odpowiedzialność, czy empatia. Wysoko cenione są tu też wartości rodzinne.

Na pochwałę zasługuje tu też bardzo negatywny wizerunek magii, którą posługują się wyłącznie negatywni bohaterowie. Na tym tle tym wyraźniejsze są pozytywne odniesienia do chrześcijaństwa zawarte w tej produkcji. Widzimy tu jak Śnieżka z przekonaniem wypowiada słowa modlitwy „Ojcze Nasz”. Również Łowca w pewnym momencie daje wyraz swojej silnej wierze w Niebo i Boże anioły.

Miłym zaskoczeniem, jakie oferuje film, jest też fakt, że, pomimo iż jest to film akcji, w którym sporo dzieje się również z udziałem i za sprawą głównej bohaterki, to wbrew uzasadnionym obawom, Śnieżka nie przeistacza się tu ani w jakiegoś „babochłopa”, ani w wojowniczego „wampa” w skórzanym obcisłym kombinezonie. Nie traci tu ona swojej naturalnej dziewczęcości nawet ubrana w zbroje. Nie walczy zresztą dla przyjemności, ale z konieczności i poczucia obowiązku. Śnieżka, której prawo do tronu wydaje się tu bardziej zasadne niż Ravenny, obrazuje w filmie typ dobrego władcy, który nie pragnie władzy dla własnych korzyści.

Pewne wątpliwości może, natomiast, wzbudzać nie dość wyraźne napiętnowanie niektórych nieprawości. Chodzi tu, mianowicie, o rozbój, którym trudnią się krasnoludy, kiedy stają na drodze Śnieżki oraz o pijaństwo Łowcy. Wprawdzie jedno i drugie jest tu pokazane jako część moralnego upadku bohaterów i rzecz raczej wstydliwa, można też domyślać się, że owe postaci nie będą wracać już do tych zachowań w przyszłości, to jednak trochę brak jakiegoś wyraźniejszego napiętnowania tych czynów.

Niemniej, film wydaje się mieć znacznie więcej zalet i mocnych stron niż wad. Polecamy zatem „Królewnę Śnieżkę i Łowcę”, z tym zastrzeżeniem, że jednak nie dla najmłodszej widowni.

Marzena Salwowska

filmweb.pl

filmweb.pl

18 sierpnia 2018 18:19