Filmy
Kot w butach: Ostatnie życzenie

Ocena ogólna:  Dobry (+3)

Tytuł oryginalny
Puss in Boots: The Last Wish
Data premiery (świat)
7 grudnia 2022
Data premiery (Polska)
23 stycznia 2023
Rok produkcji
2022
Gatunek
Animacja, Komedia, Przygodowy
Czas trwania
100 minut
Reżyseria
Joel Crawford
Scenariusz
Paul Fisher, Tommy Swerdlow
Obsada
(Amerykański dubbing) Antonio Banderas, Salma Hayek, Harvey Guillen, Florence Pugh, Wagner Moura, Ray Winstone, Olivia Colman, Samson Kayo, Da’Vine Joy Randolph, Anthony Mendez, Conrad Vernon
Kraj
USA
BrakNiewieleUmiarkowanieDużoBardzo dużo
Nieprzyzwoity język
Przemoc / Groza
Seks
Nagość / Nieskromność
Wątki antychrześcijańskie
Fałszywe doktryny

Animacja ta jest jedną z odsłon znanej bajkowej opowieści o „Kocie w Butach”. W tej konkretnej produkcji widzimy, jak tytułowy bohater przeżył już swoich osiem „kocich” żyć, tak też pozostało mu już ostatnie dziewiąte. Jak na żądną przygód i ryzyka postać przystało Kot w Butach postanawia udać się do „Czarnego Lasu”, by tam odnaleźć „Gwiazdkę Życzeń” i przeżyć jeszcze jedną ekscytującą przygodę. W międzyczasie okazuje się, iż spotyka on swą dawną miłość, czyli Kitty Kociłapkę, przed którą będzie musiał się ukorzyć prosząc ją o pomoc. Tej dwójce – Kotowi w Butach i Kitty Kociłapce – będzie też towarzyszył uroczy piesek Perrito.

Na płaszczyźnie moralnej i światopoglądowej animacja ta zasadniczo niesie ze sobą pozytywne przesłanie o wyzbywaniu się egoizmu, pomaganiu innym oraz naprawianiu własnych błędów. Te dobre rzeczy są pokazane właśnie na przykładzie Kota w Butach, którego „fizyczna” wędrówka do „Czarnego Lasu” staje się także duchową podróżą od życia pełnego egocentryzmu i samolubstwa do okazywania miłości również innym.

Gdyby wskazać na pewne braki czy wady tej animacji to należałoby wspomnieć o tym, iż być może niektóre jej sceny będą zbyt przerażające dla młodszych dzieci. Ponadto są tam pewne lekkie nawiązania do niezbyt skromnych tańców latynoamerykańskich, a niektóre pozytywnie bądź obojętnie odmalowane zachowania należałoby uznać za coś będącego obiektywnie materią grzechu oszustwa.

Podsumowując: animacja „Kot w butach: Ostatnie życzenie” wydaje się być zasadniczo godna polecenia, jednak dobrze będzie, jeśli rodzice spróbują zneutralizować możliwie szkodliwe oddziaływanie niektórych z pomniejszych jej elementów.

Mirosław Salwowski

___

Źródło grafiki dołączonej do tekstu: www.filmweb.pl

1 września 2023 17:48