Filmy
Kiedy mężczyzna kocha kobietę

Ocena ogólna:  Dobry ale z poważnymi zastrzeżeniami (+2)

Tytuł oryginalny
When a Man Loves a Woman
Data premiery (świat)
29 kwietnia 1994
Data premiery (Polska)
9 września 1994
Rok produkcji
1994
Gatunek
Dramat
Czas trwania
115 minut
Reżyseria
Luis Mandoki
Scenariusz
Ronald Bass, Al Franken
Obsada
Meg Ryan, Andy Garcia, Ellen Burstyn, Tina Majorino
Kraj
USA
BrakNiewieleUmiarkowanieDużoBardzo dużo
Nieprzyzwoity język
Przemoc / Groza
Seks
Nagość / Nieskromność
Wątki antychrześcijańskie
Fałszywe doktryny

Fabuła tego filmu jest dość prosta, jest to bowiem opowieść o zmaganiach z pijaństwem pewnej z pozoru idealnej amerykańskiej rodziny. Tym razem jednak osobą uzależnioną nie jest niechlujny, agresywny mężczyzna z marginesu, a zadbana nauczycielka szkoły średniej, Alice. Mąż Alice, który w związku z pracą (jest pilotem) często jest poza domem, dostrzega jej problemy z piciem znacznie później niż dwie małe córeczki, które bardzo odczuwają skutki alkoholizmu matki. Alice długo udaje się ukrywać nałóg przed mężem i otoczeniem, w końcu jednak, gdy prawda  w dość drastycznych  okolicznościach wychodzi na jaw, decyduje się na leczenie.

Warto docenić ten, już nieco zapomniany, film jako jedną z pierwszych prób przełamania w kinie wizerunku alkoholika jako niemal wyłącznie zaniedbanej osoby z marginesu. Obraz ten był nieraz krytykowany za brak realizmu w przedstawianiu fizycznych skutków pijaństwa (Alice zawsze wygląda dobrze, nawet na kacu). Jednak w obecnej dekadzie, kiedy jesteśmy w imię realizmu przekazu  wręcz epatowani drastycznymi obrazami skutków nałogu (typu lejące się na ekranie strumienie wymiocin), taka powściągliwość  może być postrzegana jako zaleta filmu.

kiedy

Niewątpliwą zaletą filmu jest postać męża Alice. Jest to mężczyzna, który w kryzysowej sytuacji nie ucieka, nie wycofuje się, ale walczy o żonę i całą rodzinę. Nie potępia Alice, próbuje ją zrozumieć, podejmuje też nowe obowiązki (musi przez jakiś czas matkować dziewczynkom), z którymi z natury trudno mu sobie poradzić, starając się im sprostać najlepiej jak potrafi.

Pewnym moralnym mankamentem filmu jest nieco zbyt swobodne ukazywanie intymności (np. poprzez namiętne pocałunki w miejscach publicznych) pomiędzy małżonkami, zwłaszcza że nie jest to intymność zbyt czysta (okazuje się, że lubią wspólnie oglądać filmy pornograficzne). Dlatego film warto oglądać z pewną ostrożnością.

Marzena Salwowska

 

24 października 2017 18:56