Filmy
Kalifat (serial TV)

Ocena ogólna:  Dobry ale z poważnymi zastrzeżeniami (+2)

Tytuł oryginalny
Kalifat
Data premiery (świat)
18 marca 2020
Rok produkcji
2020
Gatunek
Serial telewizyjny
Czas trwania
47-54 minuty
Reżyseria
Goran Kapetanovic
Scenariusz
Wilhelm Behrman, Niklas Rockström
Obsada
Gizem Erdogan, Amed Bozan, Aliette Opheim, Nora Rios, Albin Grenholm, Simon Mezher, Lancelot Ncube, Amanda Sohrabi, William Legue, Yussra El Abdouni, Monica Albornoz, Caisa Ankarsparre, Ali Jalal, Arvin Kananian, Camilla Larsson, Maria Alm Norell, Ala Riani, Shada-Helin Sulhav, Ida Marianne Vassbotn Klasson, Marcus Vögeli
Kraj
Szwecja
BrakNiewieleUmiarkowanieDużoBardzo dużo
Nieprzyzwoity język
Przemoc / Groza
Seks
Nagość / Nieskromność
Wątki antychrześcijańskie
Fałszywe doktryny

Ten szwedzki serial łączy w sobie dwa wątki. Pierwszym z nich jest historia Pervin, młodej Szwedki, która znęcona ideologią „Państwa Islamskiego” (ISIS) wyjechała doń ze swym mężem Husamem. Na miejscu jednak Pervin rozczarowuje się co do rzeczywistości rządów ISIS i wraz ze swoją narodzoną już tam córeczką próbuje uciec z terenów kontrolowanych przez ową terrorystyczną organizację. Drugim wątkiem tej produkcji są losy kilku szwedzkich nastolatek bliskowschodniego pochodzenia, które stają się obiektem ideologicznego zainteresowania jednego z wysłanników ISIS na Szwecję. Całość fabuły łączą tu przygotowania „Państwa Islamskiego” do przeprowadzenia na terenie Szwecji serii skoordynowanych ataków terrorystycznych, których ofiarą mają paść setki cywilów.

Na płaszczyźnie moralnej i światopoglądowej serial pt. „Kalifat” może być uznany za zasadniczo godny polecenia z dwóch następujących powodów:

  1. Pokazuje on mechanizmy wciągania młodych i naiwnych ludzi do „Państwa Islamskiego”.
  2. Jest w nim dość wyraźnie zarysowana walka pomiędzy dobrem a złem jednak dokonuje się to bez idealizowania czy demonizowania przedstawicieli obu stron tego konfliktu.

Oczywiście, można też wskazywać na pewne wady tej produkcji. I tak np. w domyśle stroną walczącą o dobro jest tu socjal-liberalna Szwecja, o której wszak złych i bezbożnych prawach można by długo pisać (legalna aborcja, pornografia i cudzołóstwo, instytucja małżeństw homoseksualnych, możliwość karania za krytykę sodomii, kategoryczny zakaz nawet umiarkowanego karcenia cielesnego dzieci, itd.). Słuszna krytyka tych wypaczeń nie zmienia jednak tego, iż w tym konkretnym obszarze próbujące zapobiec masakrze niewinnych cywilów szwedzkie służby działają na rzecz dobra, zaś terroryści z „Państwa Islamskiego” pragną dokonać czegoś bardzo, ale to bardzo złego (nawet jeśli niektóre z praw przez nich ustanawianych na podbitych terenach były mniej lub bardziej godne pochwały). Można też by się zastanawiać nad moralną dopuszczalnością niektórych z metod stosowanych w walce z terroryzmem przez agentów szwedzkich służb specjalnych, ale podniesienie zastrzeżeń wobec takowych nie musi jeszcze przekreślać ogólnie pozytywnej oceny wspomnianych zmagań z terrorystami.

Jeszcze inna wątpliwość, jaka wiąże się z tym serialem, ma charakter bardziej pośredni. Otóż możliwą jego interpretacją wśród szerszej widowni może być utrwalanie i tak już nagminnie występujących skojarzeń pomiędzy np. bardziej skromnymi strojami albo nawet niechęcią do seksu przedmałżeńskiego a złym traktowaniem kobiet czy też terrorystycznym nastawieniem.

Mirosław Salwowski

EkinoHD.pl
9 maja 2020 18:02