Filmweb Filmy
Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa

Ocena ogólna:  Wyraźnie zły (-2)

Data premiery (świat)
12 grudnia 2019
Data premiery (Polska)
3 stycznia 2020
Rok produkcji
2019
Gatunek
Dramat sensacyjny
Czas trwania
140 minut
Reżyseria
Maciej Kawulski
Scenariusz
Krzysztof Gureczny
Obsada
Marcin Kowalczyk, Tomasz Włosok, Natalia Szroeder, Adam Woronowicz, Natalia Siwiec, Jan Frycz, Piotr Rogucki, Janusz Chabior
Kraj
Polska
BrakNiewieleUmiarkowanieDużoBardzo dużo
Nieprzyzwoity język
Przemoc / Groza
Seks
Nagość / Nieskromność
Wątki antychrześcijańskie
Fałszywe doktryny

Film ten ma być oparty na autentycznej historii przywódcy jednej z działających w Polsce na przełomie XX i XXI wieku grup gangsterskich. Życiowe perypetie głównego bohatera tej produkcji zostają widzom przedstawione już od lat 70-tych 20 stulecia, kiedy to widzimy go jako lubiącego się bić ze starszymi kolegami dzieciaka, który nocami podkrada swemu ojcu samochód, by udawać się nim na przejażdżki.

Naszą moralną i światopoglądową ocenę tego filmu zacznijmy od tego, iż w pewnym, nazwijmy to bardzo „formalnym” sensie może być on nazwany „moralitetem”. Istotnie bowiem jego końcówka zawiera słowa mogące być uznane za swego rodzaju przestrogę przed podążaniem przestępczą drogą życia. Dlaczego więc, mimo to negatywnie oceniliśmy ów obraz? Przemawiają za tym trzy przesłanki.

Po pierwsze: film ten wręcz kipi od seksu, obsceniczności, krwawej przemocy oraz wulgarnej mowy. Owszem, podkreśla to jego „gangsterski” klimat i tematykę, ale my tradycyjnie podkreślamy w tym miejscu, że nie wszystko powinno być w ramach kina pokazywane w plastyczny i wyrazisty sposób. Na przykład, sceny seksu po prostu stanowią poważną okazję do grzechu dla oglądających je mężczyzn i nie można obecności ich usprawiedliwiać tym, że może końcowe wnioski, jakie płyną z danego filmu, są obiektywnie słuszne oraz prawdziwe. Piszący te słowa zresztą sam musiał wiele razy w ciągu oglądania opisywanej tu produkcji zamykać oczy. Można owszem zaś dyskutować nad tym, czy, a jeśli tak, to w jakim stopniu jest usprawiedliwione pokazywanie w filmach krwawej przemocy oraz wulgarnej mowy, jednak zasadniczo rzecz biorąc, bezpiecznej jest zachować w tych punktach więcej ostrożności aniżeli przesadzić w obfitości ich ukazywania.

Po drugie: mimo że ostateczny morał owego filmu jest słuszny, poprzedzający go rozwój fabuły, a także sposób nakręcenia poszczególnych scen wydaje się wcale nań nie wskazywać. Chodzi między innymi o to, że sceny, w których pokazywane są różne przestępstwa, często są pokazane tak, że sprawiają one wrażenie czegoś bardzo atrakcyjnego oraz porywającego.

Po trzecie: choć morałem tego filmu jest stwierdzenie o nieudanej próbie „bycia człowiekiem” w przestępczym świecie, większa część tego obrazu zdaje się tak naprawdę utwierdzać widzów, iż w rzeczywistości jego głównemu bohaterowi udała się ta „sztuka”. Istotnie bowiem, ów przestępca trzyma się w swym „fachu” pewnych wyznaczonych przez siebie zasad, przez co wybija się na „plus”, gdy weźmie się pod uwagę innych pokazanych tam gangsterów. Można jednak zapytać, czy zbytnie akcentowanie tej okoliczności nie stwarza niebezpieczeństwa patrzenia na świat przestępczy przez błędny pryzmat „dobrych i złych gangsterów”? W całym bowiem filmie główny bohater wydaje się przedstawiony z sympatią, a bycie przez niego „gangsterem z zasadami” tylko potęguje to sympatyczne wrażenie. Z drugiej jednak strony, w produkcji tej widzimy jak dokonuje on wielu bardzo ohydnych rzeczy (bezwzględnie zabija swych rywali, torturuje ich, a nawet zmusza do odbywania ze sobą aktów homoseksualnych).

spidersweb.pl

A zatem podsumowując: nie polecamy tego filmu i w najlepszym wypadku uznajemy go za coś w rodzaju nieudanego oraz mocno „zepsutego” moralitetu na temat świata przestępczego.

Mirosław Salwowski

PS. Drogi Czytelniku jeśli doceniasz naszą pracę w dziele propagowania dobrej i chrześcijańskiej kultury oraz uwrażliwiania na dostrzeganie złych lub wątpliwych moralnie i światopoglądowo aspektów przemysłu filmowego to prosimy Cię o wsparcie finansowe naszej działalności. Uczynić to możesz wpłacając dowolnie wybraną przez siebie kwotę pieniężną na poniższe konto bankowe:

22 1140 2004 0000 3402 4023 1523
Mirosław Salwowski, Toruń

Dane do przelewu bankowego dla osób z zagranicy to:

PL 22 1140 2004 0000 3402 4023 1523

Kod SWIFT: BREXPLPWMBK

Mirosław Salwowski, Toruń

9 stycznia 2020 13:31