Filmy
Informacja zwrotna (serial)

Ocena ogólna:  Dobry ale z poważnymi zastrzeżeniami (+2)

Data premiery (świat)
15 listopada 2023
Data premiery (Polska)
15 listopada 2023
Rok produkcji
2023
Gatunek
Dramat/Thriller
Czas trwania
Około 50 minut (czas trwania 1 odcinka)
Reżyseria
Leszek Dawid
Scenariusz
Kacper Wysocki
Obsada
Arkadiusz Jakubik, Jakub Sierenberger, Dominika Bednarczyk, Przemysław Bluszcz, Nel Kaczmarek
Kraj
Polska
BrakNiewieleUmiarkowanieDużoBardzo dużo
Nieprzyzwoity język
Przemoc / Groza
Seks
Nagość / Nieskromność
Wątki antychrześcijańskie
Fałszywe doktryny

Ta nowa produkcja Netflixa opowiada o pewnym alkoholiku (Marcinie Kani), którego życie rodzinne rozpada się wskutek praktykowanego przez niego nałogu i grzechu. Człowiek ten ma również poważne problemy z pamięcią. Pewnego dnia dochodzi do zaginięcia jego dorosłego już syna i Kania zaczyna swego rodzaju śledztwo mające na celu wyjaśnienie, co stało się tego przyczyną. Będzie to dla niego jednocześnie trudna psychologicznie i emocjonalna podróż do odkrycia pełni prawdy o swym nałogu.

O tym serialu napisano już wiele, więc my ze swej strony pozwolimy sobie tylko na dostrzeżenie faktu, iż podkreślone zostały w nim dwa z de facto tradycyjnie chrześcijańskich wartości. Pierwszą z nich jest oczywiście ostrzeżenie przed popadaniem w pijaństwo oraz zaakcentowanie tego, jak niszczycielskie skutki może mieć ono nie tylko dla samego pijaka, ale i jego otoczenia. Drugą z nich jest wskazanie na to, iż „Prawda nas wyzwala”- choćby i ta prawda była bardzo nam przykra oraz trudna. Na docenienie zasługuje również zwrócenie uwagi na los mieszkańców warszawskich kamienic, którzy nie tak dawno byli z nich brutalnie wywłaszczani – ten wątek nie jest wszak często obecny w polskich filmach i serialach (mimo że wydaje się być dobrym na to „materiałem”).

Oczywiście, nie wszystko w tej produkcji wydaje się nam wolne od wszelkich światopoglądowych czy moralnych zastrzeżeń. Tytułem takowych wspomnijmy o nieco dłuższej scenie seksu tam ujętej, dość przygnębiającym – momentami dającym wręcz wrażenie beznadziei – jego klimacie, czy też jednej z uwag głównego bohatera wydającej się kwestionować wiarę w Boską opatrzność (z drugiej strony ten bohater to jednak pijak, więc taka uwaga w jego ustach wcale nie musi sugerować pochwalającej ją intencji autorów owej produkcji).

Mirosław Salwowski

Ps. Grafika dołączona do powyższego tekstu została za następującymi witrynami internetowymi:
www.filmweb.pl, www.swiatseriali.interia.pl

2 grudnia 2023 16:29