Filmy
Forrest Gump

Ocena ogólna:  Dobry ale z poważnymi zastrzeżeniami (+2)

Rok produkcji
1994
Gatunek
Komediodramat
Czas trwania
135 minut
Reżyseria
Robert Zemeckis
Scenariusz
Eric Roth
Obsada
Tom Hanks, Robin Wright, Gary Sinise, Mykelti Williamson, Sally Field
Kraj
USA
BrakNiewieleUmiarkowanieDużoBardzo dużo
Nieprzyzwoity język
Przemoc / Groza
Seks
Nagość / Nieskromność
Wątki antychrześcijańskie
Fałszywe doktryny

Słynny film o niepełnosprawnym umysłowo i fizycznie mężczyźnie (tytułowym Forreście Gumpie), który mimo swych ograniczeń odnosi sukcesy w futbolu i pin-pongu, następnie zostaje bohaterem wojny w Wietnamie, później urządza 3-letni bieg wzdłuż USA, by na końcu połączyć się z Jenną, swą ukochaną z dzieciństwa. Wszystko to zostaje pokazane na tle 30-lat burzliwej  historii Stanów Zjednoczonych.

NIEPRZYZWOITY JĘZYK

Prawie 20 wulgarnych wyrażeń oraz kilkadziesiąt razy użyte  słowa  z pogranicza przyzwoitej mowy.  Miejscami pojawiają się też wyzwiska typu „idiota” bądź „głupek” kierowane w stronę głównego bohatera z powodu jego umysłowej niepełnosprawności, jednak sympatia z jaką przedstawiony jest on w całym filmie, wyraźnie sugeruje negatywną ocenę takowych wyzwisk.

forrest-gump-wiekszy

PRZEMOC

Sceny walk wojennych, wśród których jest też krótkie ujęcie krwawiącej rany. Widzimy tu też jak chłopcy rzucają kamieniami w Forresta, po czym też pokazana jest zraniona w ten sposób głowa. Kilka ujęć walk na pięści, w wyniku których bijący się mężczyźni mają połamane nosy, podbite oczy i inne mniej poważne skaleczenia.

Przemoc pokazana w tej produkcji jest jednak osadzona w szerszym kontekście i zdecydowanie nie sprawia wrażenia bycia eksploatowaną w celach rozrywkowych.

SEKS

Kilka mniej lub bardziej dosadnych (wizualnych bądź słownych) odniesień do nierządu, pornografii, cudzołóstwa, homoseksualizmu i pedofilii.  Niektóre z nich są bardzo powściągliwe (to znaczy unikają pokazywania szczegółów) i osadzone w kontekście dezaprobaty (głównie dotyczy do pedofilii). Inne z tych odniesień  są dość wyraziste, a nawet wydają się sugerować pobłażliwość dla pewnych występków seksualnych.

NAGOŚĆ/NIESKROMNOŚĆ

Kilka scen pokazujących częściową bądź całkowitą nagość kobiet bądź mężczyzn.

STOSUNEK DO CHRZEŚCIJAŃSTWA

Kilka dość przychylnych odniesień do Pana Boga, Jezusa Chrystusa i chrześcijaństwa.

OBECNOŚĆ NIEKTÓRYCH Z WARTOŚCI MORALNYCH

Film pokazuje parę  z niemoralnych zachowań w dość dwuznaczny sposób. Na przykład, matka Forresta cudzołoży z dyrektorem szkoły, by ten zgodził się przyjąć jej syna do prowadzonej przez siebie placówki. Z jednej strony, ów czyn jest wykpiony przez Forresta, z drugiej zaś niejako dzięki niemu może on się normalnie uczyć i rozwijać. Mimo to jednak produkcja ta ma kilka mocnych etycznie punktów, a mianowicie:

1. Na przykładzie Jenny (ukochanej Forresta) zostają pokazane zgniłe i zatrute owoce rewolucji obyczajowej i hippisowskiej kontrkultury z przełomu lat 60 i 70-tych XX wieku. Ona jest w tym filmie swoistą „ikoną” owych zgubnych trendów (była hippiską, zażywała narkotyki i oddawała się „wolnemu seksowi”). Pod koniec widzimy  jednak jak  opuszczają ją dawni przyjaciela, a ona umiera na AIDS.

2. Są tu pokazane takie wartości jak: miłość bliźniego, waleczność, odwaga i poświęcenie się dla innych.

3. Na przykładzie porucznika Danny’ego Taylora widzimy jak ludzie mogą zmieniać się na lepsze.  Po wojnie w Wietnamie przeżywa on głęboki kryzys (upija się, cudzołoży), jednak później zrywa z tym i zaczyna porządnie żyć.

Mirosław Salwowski

13 marca 2016 14:37