Filmy
Fighter

Ocena ogólna:  Wyraźnie niebezpieczny albo dwuznaczny (-1)

Data premiery (świat)
15 lipca 2019
Data premiery (Polska)
19 lipca 2019
Rok produkcji
2019
Gatunek
Dramat/Sportowy
Czas trwania
95 minut
Reżyseria
Konrad Maximilian
Scenariusz
Konrad Maximilian
Obsada
Piotr Stramowski, Mikołaj Roznerski, Katarzyna Maciąg, Wojciech Mecwaldowski, Aleksandra Szwed, Krzysztof Stelmaszyk, Tomasz Oświeciński
Kraj
Polska
BrakNiewieleUmiarkowanieDużoBardzo dużo
Nieprzyzwoity język
Przemoc / Groza
Seks
Nagość / Nieskromność
Wątki antychrześcijańskie
Fałszywe doktryny

Film ten opowiada o Tomaszu, zawodniku MMA, który po tym, jak postanawia zakończyć swą sportową karierę, wyjeżdża w góry, by pracować jako drwal przy wycince drzew. Pewnego dnia spotyka on w lesie grupę handlarzy narkotyków, z którymi wdaje się w bójkę, a następnie odbiera i niszczy ich towar. Ten fakt ściąga na Tomasza uwagę szefa miejscowego gangu, który daje mu „propozycję nie do odrzucenia„. Mianowicie Tomasz ma walczyć na ringu dla gangsterów po to, by odrobić dla nich „dług”, jaki miał zaciągnąć w wyniku zniszczenia ich narkotyków.

Na płaszczyźnie moralnej i światopoglądowej film pt. „Fighter” należy ocenić jako dwuznaczny w swej wymowie. Niepokój budzi przede wszystkim coś co można nazwać „romantycznym” sposobem przedstawiania komercyjnych walk pięściarskich oraz MMA. Tymczasem, owe sporty budzą poważne wątpliwości natury etycznej, gdyż wzajemne bicie i ranienie sie jest w nich źródłem rozrywki oraz przyjemności dla publiczności. Z życzliwością pokazany jest w tym filmie też grzech nierządu (czyli współżycia seksualnego między osobami wolnymi).

Movies Room

Oczywiście są w tej produkcji też pewne mocniejsze strony (np. podkreślanie roli życiowej dyscypliny, naprawiania popełnionych przez siebie błędów). Te rzeczy nie wydają sie jednak równoważyć wskazanych wyżej dwuznaczności obrazu.

Mirosław Salwowski

26 lipca 2019 17:16