Filmy
Doktor Strange

Ocena ogólna:  Wyraźnie zły (-2)

Tytuł oryginalny
Doctor Strange
Data premiery (świat)
13 października 2016
Data premiery (Polska)
26 października 2016
Rok produkcji
2016
Gatunek
Fantasy
Czas trwania
115 minut
Reżyseria
Scott Derrickson
Scenariusz
Jon Spaihts, C. Robert Cargill, Scott Derrickson
Obsada
Benedict Cumberbatch, Chiwetel Ejiofor, Rachel McAdams, Benedict Wong, Mads Mikkelsen, Tilda Swinton, Michael Stuhlbarg, Benjamin Bratt, Scott Adkins, Zara Phythian, Alaa Safi, Katrina Durden
Kraj
USA
BrakNiewieleUmiarkowanieDużoBardzo dużo
Nieprzyzwoity język
Przemoc / Groza
Seks
Nagość / Nieskromność
Wątki antychrześcijańskie
Fałszywe doktryny

Film ten jest adaptacją serii komiksów o superbohaterze, który walczy z siłami zła i ciemności. Doktor Strange staje się takim bohater po tym, jak ulega ciężkiemu wypadkowi, który uniemożliwia mu pracę w dotychczas wykonywanym przez niego zawodzie neurochirurga. Strange w tej kryzysowej dla niego sytuacji zaczyna szukać pomocy u magików i czarodziejów, którzy wtajemniczają go w świat okultystycznych technik i ceremonii. Właśnie za pomocą tych rzeczy główny bohater ma walczyć z siłami zła i ciemności.

Dla stałych czytelników naszego portalu najpewniej nie będzie zaskoczeniem, iż film „Doktor Strange” oceniamy zdecydowanie krytycznie. Produkcja ta przedstawia bowiem widzom fałszywą alternatywę, w której walka dobra ze złem polega na starciu się ze sobą różnych rodzajów magii. Wiemy jednak, iż wszelkiego rodzaju okultyzm jest w oczach Pana Boga ohydą i nieprawością. Jezus Chrystus mówił wszak: Każde królestwo, wewnętrznie skłócone, pustoszeje. I żadne miasto ani dom, wewnętrznie skłócony, się nie ostoi. Jeśli szatan wyrzuca szatana, to sam ze sobą jest skłócony, jakże się więc ostoi jego królestwo? (Mt 12, 25 – 26). Innymi słowy, nie można jednego demona wyrzucać za pomocą drugiego demona, a skoro wszelkie praktyki okultystyczne są złem, to niemożliwym jest przy ich użyciu w realny sposób walczyć ze światem ciemności.

Planeta Marvel

Planeta Marvel

Ponadto, wydaje się, iż film ten nawet nie trzyma się w zbyt jednoznaczny sposób błędnego podziału na „białą” i czarną magię, gdyż jedna z głównych nauczycielek Strange’a czerpała też swą siłę z „ciemnej strony mocy” – to co prawda budzi pewne kontrowersje innych magików, ale ostatecznie nie jest w jakiś jasny sposób ocenione jako coś absolutnie niedozwolonego.

Mirosław Salwowski

3 sierpnia 2017 19:55